Sercanie – Chorwacja: Młodzież sercańska na pielgrzymce

„Posyłam was abyście byli wielcy i odważni misionarze Bożej radości" – powiedział kard. Josip Bozanić, arbybiskup zagrzebski do młodzieży zebranej na pielgrzymce do głównego sanktuarium Matki Bożej w Bistricy. Sanktuarium to znajduje się 30 km od Zagrzebia i jest narodowym sanktuarium Maryjnym Chorwatów. Pielrzymka, w ktorej uczestniczyła mlodzież sercańska trwała od 11 do 12 września i odbywała się pod hasłem: „Wiecznym światłem oświetliłaś Maryjo świat".

 
Rzeka młodzieży ze wszystkich prawie parafii archdiecezji Zagrzbskiej „płyneła" do sanktuarium w sobotę od wczesnych godzinn porannych. W pielgrzymce uczestniczyła rownież młodzież sercańska z parafii pod wezewniem Matki Kościoła i św. Maksymiliana Kolbego z Trnovčici w Zagrzebiu, w której pracują księża sercanie.

Prawie 70 mlodych ludzi wyruszyło do narodowego sanktuarium maryjnego sprzed kościoła parafialnego. Po modlitwie i błogosławieństwie, które im udzielił proboszcz, ks. Andrzej Wośko, grupa udała się do pociągu na dworzec główny w Zagrzebiu. Tam dołączył do nich wikary, ks. Marko Šop, ktory 19 czerwca w zagrzebskiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie.

Z dworca młodzież udała się z innymi grupami do miejscowości Konjszczyna. Potem pieszo do sanktuarium. W czasie dwógodzinnego marszu odprawiali Drogę Krzyżową. Około południa dotarli na miejsce. Po powitaniu przez kustosza sanktuarium i duszpasterza młodzieży z tutejszej diecezji był czas na odpoczynek. Po południu była kateheza i sakrament pokuty. Bardzo wielu młodych przystąpiło do spowiedzi świętej. Wieczorem odbyło się spotkanie z kardynałem Josipem. O godzinie 20.00 była procesja światła, w czasie której młodzież odmawiała tajemnice światła. Większość młodych miało w rękach lamapiony i śpiewali pieśni Maryjne. Po procesiji był bardzo ciekawy koncercie piosenek religijnych, a potem Msza święta w bazylice Matki Bożej. Sobota zakończyła się adorację.

W niedziele 12 września młodzież brała udział we wspólnej Drodze Krzyżowej na Kalwarii, która znajduje się obok bazyliki i w uroczystej Mszy świętej. Młodzież sercańska była dla wszystkich rozpoznawalna ze względu na transparent z wizerunkiem ojca Dehona i napisem: „Młodzież dehonjańska" i nazwą parafii. Po zakończeniu pielgrzymki młodzież wróciła do pociągu, dotarła do Zagrzebia, a potem do swoich domów.

Pielgrzymka odbywa się co roku jako dziękczynienie za łaski otrzymane za pośrednictwem Matki Bożej w Bistricy. To także okazja do wspólnej modlitwy na początku nowego roku katechetycznego i szkolnego.

Za: www.sercanie.pl