Home WiadomościArchiwum Sercanie – Lublin: Prymas Polski w Domu Fundacji Jana Pawła II

Sercanie – Lublin: Prymas Polski w Domu Fundacji Jana Pawła II

Redakcja
Dla stypendystów Fundacji Jana Pawła II w Lublinie rozpoczęcie nowego roku akademickiego miało szczególnie uroczysty charakter. 17 października, w Domu Fundacji Jana Pawła II gościł ks. abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski. Modlił się wspólnie z mieszkańcami domu, skierował do nich słowo, interesował się ich studiami.

 
Najpierw, w godzinach popołudniowych, spotkał się ze stypendystami na modlitewnym czuwaniu, któremu towarzyszyły śpiewy w wykonaniu scholi stypendystów w języku polskim, ukraińskim i białoruskim. Następnie podzielił się swoimi spostrzeżeniami, nawiązując do pytań postawionych przed laty przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a dotyczących ludzkiego działania; czy jest ono roztropne, systematyczne, wytrwałe, wielkoduszne i odważne. Czy jednoczy? Czy nie uderza w kogoś nienawiścią, lub pogardą? Wskazał również na możliwe w życiu studenckim postawy, które w świetle papieskich pytań należy ocenić. Prymas Polski, jako członek Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II, interesował się szczególnie nowymi stypendystami, którzy rozpoczynają studia w KUL. W imieniu metropolity lubelskiego Księdzu Prymasowi towarzyszył ks. bp Józef Wróbel SCJ. Obecny był także ks. prałat Stefan Wylężek, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.

Od 1990 roku Fundacja Jana Pawła II udziela stypendia młodzieży z krajów Europy Środkowo- Wschodniej w Lublinie. W obecnym roku akademickim pomaga finansowo 144 osobom; pośród nich 123 osoby przebywają stale w Lublinie, studiując na studiach stacjonarnych, a 21 przyjeżdża raz w miesiącu. Są to studenci studiów niestacjonarnych. Stypendyści pochodzą z następujących krajów: Ukraina – 91 osób, Białoruś – 41, Rosja – 5, Mołdawia – 2, Uzbekistan – 2, Litwa – 2 i Rumunia 1. Od początku stypendystami Fundacji Jana Pawła II opiekują się księża sercanie, sprawując funkcje duszpasterskie i wychowawcze.

Za: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda