Home WiadomościArchiwum Salwatorianie: Bezkompromisowy obrońca Prawdy

Salwatorianie: Bezkompromisowy obrońca Prawdy

Redakcja
Miał wrażliwą i subtelną osobowość, a jednocześnie był zdecydowanym i odważnym obrońcą prawdy oraz zasad moralnych. Współbracia, rodzina, współpracownicy i przyjaciele pożegnali ks. prof. Tadeusza Stycznia SDS. Uroczystości pogrzebowe były manifestacją szacunku i uznania dla śp. Profesora oraz wiary w Zmartwychwstałego.

 
Dnia 21 października w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini odbył się pogrzeb ks. prof. Tadeusza Stycznia SDS. Uroczystej Eucharystii przewodniczył J.Em. kard. Stanisław Dziwisz. W homilii Metropolita Krakowski podkreślił wielką wartość dorobku naukowego Profesora i podzielił się doświadczeniem jego osoby w kontekście współpracy i przyjaźni ks. Tadeusza z Janem Pawłem II.

Wystąpienia przedstawicieli środowisk związanych z Profesorem, akcentowały jego niezłomną postawę obrońcy prawdy i życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

W pogrzebie udział wzięli, oprócz kard. Stanisława Dziwisza, kard. Stanisław Nagy oraz kard. Polycarp Pengo, arcybiskup Dar-es-Salaam, przewodniczący Konferencji Biskupów Afryki i Madagaskaru i prymas Tanzanii. Ponadto obecni byli: bp. Mieczysław Cisło (Lublin), bp Adam Dyczkowski (Zielona Góra), bp Andrzej Siemieniewski (Wrocław), bp Stanisław Stefanek (Łomża) i bp Jan Zając (Kraków). Wśród przyjaciół śp. Profesora znaleźli się m.in. księżna Maria von Liechtenstein oraz włoski polityk Rocco Buttiglione. Reprezentowane były katolickie uczelnie wyższe: UKSW w Warszawie (ks. prof. Helmut Juros), PWT we Wrocławiu (ks. prof. Waldemar Irek), Uniwersytet Papieski w Krakowie (ks. prof. Tadeusz Biesaga), Uniwersytet Laterański w Rzymie (ks. Jarosław Merecki) i najliczniej Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (prof. Józef Fert i ks. prof. Stanisław Janeczek), z którym śp. ks. Styczeń związał swoje życie. Licznie zgromadzili się również współbracia i siostry w charyzmacie z generałem ks. Andrzejem Urbaniśkim SDS i prowincjałem ks. Piotrem Filasem SDS. Obecna była najbliższa rodzina, która oddała hołd swojemu „Wujciowi". Nie zabrakło uczniów, przyjaciół i innych, którzy ze wzruszeniem żegnali mistrza słowami „do zobaczenia".

Ciało Zmarłego zostało pochowane w grobowcu zakonnym w cieniu wieży trzebińskiego sanktuarium.

Msza św. żałobna w kościele akademickim KUL zostanie odprawiona 28 października br. o godz. 12.15.

Więcej na: www.salwatorianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda