Home WiadomościArchiwum Włochy: nowa błogosławiona Alfonsa Clerici – wzór cierpliwości i miłosierdzia

Włochy: nowa błogosławiona Alfonsa Clerici – wzór cierpliwości i miłosierdzia

Redakcja
Wzorem cierpliwości i miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących nazwał abp Angelo Amato siostrę Alfonsę Clerici. W Vercelli, włoskim mieście, w którym przeżyła najważniejsze lata swego życia, została ona ogłoszona błogosławioną. Liturgii beatyfikacyjnej przewodniczył w imieniu Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

 
Bł. Alfonsa urodziła się w 1860 r. w północnych Włoszech. Po skończeniu szkoły przez kilka lat pracowała jako nauczycielka, a następnie wstąpiła do Instytutu Sióstr Przenajświętszej Krwi prowadzącego kolegium, do którego wcześniej uczęszczała. Przez wiele lat w Vercelli kierowała Schroniskiem Opatrzności przeznaczonym dla osieroconych dziewcząt. Swą pomocą obejmowała także ludzi biednych i przeżywających różnego rodzaju trudności. Gdy zmarła mając 70 lat, ludzie mówili, że odeszła święta.

Jak zaznaczył perfekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, nowa błogosławiona, wzorując się na tzw. metodzie prewencyjnej św. Jana Bosko, starała się nie tyle karać, ile zapobiegać występkom młodych ludzi. „Jej pracy towarzyszyła ogromna cierpliwość i miłosierdzie. Za to, że łatwo wybaczała młodzieży, była często krytykowana przez swoje współsiostry i inne nauczycielki. Wszystko znosiła z cierpliwością. Cierpliwość w przeciwnościach jest jednym z wyznaczników jej heroicznej wiary" – dodał abp Amato.

Bł. Alfonsa została pochowana w kaplicy Schroniska Opatrzności w Vercelli. Jej grób stał się miejscem pielgrzymek. Wspominana jest nie tylko jako osoba zaangażowana w pomoc najbardziej potrzebującym, ale też jako człowiek wielkiej modlitwy i heroicznego ducha.

bz/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda