Home WiadomościArchiwum Sercanie – Wiedeń: 50-lecie kapłaństwa ks. Lucjana Mazura SCJ

Sercanie – Wiedeń: 50-lecie kapłaństwa ks. Lucjana Mazura SCJ

Redakcja
W poniedziałek 28. marca, w kaplicy domu zakonnego Księży Sercanów we Wiedniu, w parafii Ducha Świętego, gdzie pracują księża ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, odbyła się uroczystość 50-lecia święceń kapłańskich ks. Lucjana Mazura. Uroczystości były związane z dniem urodzin o. Leona Dehona. Była wspólna modlitwa dziękczynna za dar kaplaństwa oraz prośba o nowe powołania zakonne i kapłańskie do Zgromadzenia Sercanów.

 
Święcenia kapłańskie ks. Lucjan przyjął 24. marca 1960 roku, w dzień kiedy to wówczas obchodzono święto Archanioła Gabriela, w przedzień Zwiastowania Pańskiego. Tego samego dnia, ale 24. marca 1843 roku był chrzczony Założyciel Sercanów, o. Leon Dehon.

W czasie uroczystej Mszy św., której przewodniczył Jubilat byli obecni prawie wszyscy członkowie Dystryktu ACR z przełożonym ks. Andrzejem Wośko. W kazaniu ks. Antoni Ulaczyk przypomniał kilka ciekawych momentów z życia jubilata. Wspomniał że ks. Lucjan był długoletnim i bardzo cenionym misionarzem krajowym w Polsce i w DDR (wschodnich Niemczech). Był też Dyrektorem Misji Krajowych. Jego kazania wywoływały często reakcję ze strony ówczesnych władz komunistyczych, ktore domagały się od prowincjała uciszenia misjonarza lub przeniesienia do innej pracy, najlepiej zagranicą. Ks. Lucjan był wielu ludziom znany po grubym zeszycie, który miał zawsze przy sobie w czasie kazań. W tym legendarnym już zeszycie znajdowały sie wycięte za gazet różne teksty, które wykorzystywał do swoich kazań i konferencji. W ten sposób ukazywał ludziom absurdy władzy tamtych lat. Ks. Lucjan był znany w całej Polsce. Wierni go chętnie słuchali, a młodzi ludzie wypełniali świątynie po brzegi.

Jakiś czas Jubilat pracowla w Niemczech, gdzie również głosił rekolekcje. Potem udał się do Austrii, gdzie pracował na jednej z parafii. Równocześnie zajmował się „Rodzinami Serca Jezusowego" w całej Austrii. Z wieloma rodzinami i dzisiaj utrzymuje stałe kontakty. Obecnie pomaga na parafiach we Wiedniu i okolicy będąc członkiem sercańskiej wspólnoty we Wiedniu.

Na końcu Mszy św. jubileuszowej zaśpiewano hymn „Ciebie Boga wychwalamy". Całością liturgii i pieśniami zajął się ks. Antoni. Był z nami w czasie całej uroczystości ks. Franz Jozef Kűhn, SCJ. Potem, w czasie spotkania zaśpiewano Jubilatowi „Sto lat", „Życzymy, życzymy", po polsku i po niemiecku.

Przełożony domu wiedeńskiego ks. Stanisław Leszczyński w imieniu wszystkich obecnych wręczył ks. Lucjanowi figurkę Archanioła Gabriela, ktory jest patronem od profesji dostojnego Jubilata. Natomiast Przełożony Dystryktu ACR wręczył ks. Lucjanowi medalik, na którym jest widoczny obraz Matki Boskiej Bistričkiej – Patronki Chorwatów i z herbem kardynała Josipa Bozanića, arcybiskupa zagrzebskiego. Ten dar jest podziękowaniem za przywiezienie z innymi księżmi do Zagrzebia relikwii św. Małgorzyty Marii w 2011 roku.

Ks. Lucjan podczas wspólnego obiadu podziękował współbraciom za przyjazd i wspólną modlitwę. Swoje podziękowanie zakończył słowami ojca Dehona: „Chrystus miłuje kapłanów czekając na ich miłość. Chrystus wielkie tajemnice dał właśnie kapłanom. Należy Mu się wdzięczność i chwała"!

Ks. Andrzej Wośko SCJ

Za: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda