Home WiadomościArchiwum Księża Misjonarze: Wizytator Filipin mianowany Biskupem w Papui Nowej Gwinei

Księża Misjonarze: Wizytator Filipin mianowany Biskupem w Papui Nowej Gwinei

Redakcja
Ojciec Święty Benedykt XVI 6 kwietnia nominował prefekta Kongregacji ds. Biskupów oraz czterech biskupów w diecezji La Plata (Argentyna), Chittagong (Bangladesz), Cincinnati (USA) oraz Alotau-Sideia na Papui Nowej Gwinei. Ordynariuszem tej ostatniej został ks. Rolando Santos CM, Wizytator Prowincji Filipin Zgromadzenia Misji.

 
Ksiądz Rolando Crisostomos SANTOS urodził się w Malabon City, Rizal, w metropolii Manilii na Filipinach 21 marca 1949. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Misjonarskim Niższym Seminarium św. Wincentego a Paulo w sąsiednim Valenzuela City, Bulacan. W 1966 wstąpił do Zgromadzenia Misji spędzając dwa lata w Seminarium Internum (nowicjacie) w Vincentian Hills Seminary, Angono City, Rizal (na Wschód od Manili). Następnie został wysłany do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbył studia filozoficzne i teologiczne w Mary Immaculate Seminary w Northampton, Pensylwania (Prowincja Wschodnia USA Zgromadzenia). 17 czerwca 1971 r. złożył śluby świete w Prowincji Filipin Zgromadzenia Misji. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1974 r.

Po święceniach przez pierwszy rok kapłaństwa był wychowawcą w Seminarium św. Wincentego Ferrera w Jaro, Iloilo City na Filipinach. Następnie od 1975 do 1981 był wikariuszem a nastepnie proboszczem parafii w Calumpang, Iloilo City. Od 1981, przez dwa lata pełnił funkcję Dyrektora Seminarium Internum w Vincentian Hills Seminary w Angono City, Rizal. A w latach 1984 – 1987 był rektorem Misjonarskiego Seminarium św. Wincentego w dzielnicy Tandang Sora Quezon City, w metropolii Manilii na Filipinach. W międzyczasie w latach 1983 i 1984 był członkiem grupy misyjnej.

Od 1987 do 2001 pełnił funkcję Dyrektora Prowincji Filipin Sióstr Miłosierdzia, był wikariuszem parafii Sanktuarium Krajowego Cudownego Medalika w Muntinlupa City, Rizal oraz superiorem miejscowego domu Misjonarskiego przy Sanktuarium.

W 2008 r. przybył do Papui Nowej Gwinei jako Ojciec Duchowny i Ekonom Seminarium Ducha Świętego w Bomana, w archidiecezji Port Moresby (której sufragania jest diecezja Alotau-Sideia). W 2008 i 2009 pełnił także obowiązki Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Papui Nowej Gwinei i Wysp Salomona.

W 2009 r. został wybrany Wizytatorem Prowincji Filipin Zgromadzenia i pełnił tę funkcję do czasu dzisiejszej nominacji. Jednocześnie był superiorem misji Zgromadzenia na Papui Nowej Gwinei i na Wyspach Salomona oraz przewodniczącym Konferencji Wizytatorów Azji i Pacyfiku (APVC).

Rzymsko-katolicka diecezja Alotau-Sideia znajduje się na południowym wschodnim krańcu Papui, nad Zatoką Milne. Stolicą diecezji jest miasto Alotau, główne miasto prowincji Milne Bay. Została erygowana jako Prefektura Apostolska Samarai w 1946. Dziesięć lat później podniesiona do rangi Wikariatu Apostolskiego, a po kolejnych dziesięciu latach, w 1966 została ustanowiona diecezję. Pod obecną nazwą istnieje od 1975. Od 18 marca 2010 stanowisko ordynariusza nieobsadzone po mianowaniu biskupa Francesco Panfilo SDB ordynariuszem Rabaul również na Papui Nowej Gwinei. Biskup-elekt Santos będzie czwartym biskupem Alotau-Sideia.


Sama diecezja obejmuje obszar ok. 20,000 km2, który zamieszkuje ok. 245,000 ludności. Katolicy stanowią 16,8% populacji (41,137 wiernych). W 16 parafiach pracuje 22 księży zakonnych, 2 diecezjalnych, jeden diakon stały. Ponadto jest 25 zakonników i 40 sióstr zakonnych.
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda