Home WiadomościArchiwum Spotkanie rektorów seminariów diecezjalnych i zakonnych

Spotkanie rektorów seminariów diecezjalnych i zakonnych

Redakcja

Wyzwania i dylematy formacji do kapłaństwa są tematem 44. zjazdu rektorów wyższych seminariów duchownych, który odbywa się od 1 września i potrwa do 4 września.Biorą w nim udział rektorzy 44 seminariów diecezjalnych i 43 seminariów zakonnych, a także polscy hierarchowie oraz rektorzy seminariów i biskupi z zagranicy.

4 września w spotkaniu rektorów weźmie udział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Stanisław Budzik. Rano będzie celebrował Mszę św., a później przedstawi aktualne zagadnienia z życia Kościoła katolickiego w Polsce. Ostatnim akcentem zjazdu będą wystąpienia rektorów seminariów z innych krajów: ze Stanów Zjednoczonych (rektora polonijnego seminarium w Orchard Lake i rektora seminarium im. Biskupa Abramowicza w Chicago) oraz ze Wschodu – z Grodna, Pińska i ze Lwowa.

Spotkanie odbywa się w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Powstało ono w 1924 roku z inicjatywy ks. Augusta Hlonda, administratora apostolskiego dla polskiego Górnego Śląska, potem pierwszego biskupa katowickiego i późniejszego kardynała i prymasa Polski. Rektorem tegoż seminarium w latach 2001-2006 był obecny sufragan archidiecezji katowickiej, bp Józef Kupny. W latach 1978-1992 funkcję rektora (wcześniej wicerektora) pełnił obecny biskup legnicki Stefan Cichy. W latach wcześniejszych rektorami WŚSD byli: abp Stanisław Szymecki (1969-1978) i nieżyjący już abp Jerzy Stroba (1955-58).

Pierwsze spotkanie rektorów odbyło się jeszcze w czasie trwania Soboru Watykańskiego II w 1964 roku w Kielcach. Rektorzy seminariów diecezjalnych tworzą sekcję w obrębie Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. Jednym z zadań komisji jest zbieranie informacji o życiu w seminariach i informowanie o nim Episkopatu Polski, a także dbałość o formację rektorów i ojców duchownych w seminariach. Od 2006 r. funkcję przewodniczącego Komisji Duchowieństwa KEP pełni kard. Stanisław Dziwisz.

Według statystyk Krajowego Duszpasterstwa Powołań w 2007 r. do seminariów diecezjalnych na pierwszy rok zgłosiło się 786 kandydatów do kapłaństwa, a do zakonnych – 292 alumnów. W stosunku do roku poprzedniego diecezjalne seminaria duchowne w Polsce odnotowały 10-procentowy spadek liczby powołań do kapłaństwa, liczba alumnów w seminariach zakonnych spadła natomiast o ok. 4-5 proc.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda