Home WiadomościArchiwum Spotkanie wikariuszy biskupich i referentek diecezjalnych ds. życia konsekrowanego

Spotkanie wikariuszy biskupich i referentek diecezjalnych ds. życia konsekrowanego

Redakcja
W poniedziałek 25 października odbyło się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski spotkanie wikariuszy biskupich, dyrektorów wydziałów zakonnych, referentek i referentów diecezjalnych ds. życia konsekrowanego w Polsce. Spotkaniu przewodniczył bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

 
W pierwszym wystąpieniu o. Gabriel Bartoszewski OFMCap omówił historyczne etapy rozwoju oraz normy prawne dotyczące indywidualnych form życia konsekrowanego w Kościele. Kolejnym wystąpieniem był referat ks. prof. dra hab. Czesława Parzyszka, pallotyna poświęcony programowi duszpasterskiemu Kościoła w Polsce na lata 2011-13 Kościół domem komunii w kontekście życia konsekrowanego. W dyskusji po referatach próbowano praktycznie określić możliwości wykorzystania tematu communio z Bogiem w formacji i duszpasterstwie osób konsekrowanych. Rozmawiano także wiele o dziewicach konsekrowanych i problemach związanych z ich obecnością we wspólnocie Kościoła lokalnego.
 
Po przerwie sekretarz generalna Konferencji żeńskich przełożonych M. Jolanta Olech przedstawiła Informację o bieżącej działalności Konferencji, zwracając szczególną uwagę na kursy formacyjne dla przełożonych wyższych. Wspomniała także o pierwszym spotkaniu Europejskiej Unii Przełożonych Wyższych w Polsce, które odbyło się w lutym w Częstochowie. Tematem spotkania była nadzieja w kontekście przemian we współczesnej Europie. Poinformowała o powstaniu Studium dla juniorystek w Warszawie. Matka Olech zwróciła tez uwagę na zmiany w sposobie powołania referentek diecezjalnych ds. zgromadzeń żeńskich.
 
Matka Weronika Sowulewska, przewodnicząca Konferencji klasztorów kontemplacyjnych poinformowała o powstaniu Sekretariatu, wspomagającego działalność Konferencji, który mieści się w budynku Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
 
Sekretarz gen. Konferencji zakonów męskich o. Kazimierz Malinowski przypomniał o ważnych wydarzeniach dla wszystkich osób konsekrowanych: kanonizacji św. Stanisława Kazimierczyka oraz jubileuszu Księży Misjonarzy i Sióstr Szarytek w 350 lecie śmierci ich Założycieli. Poinformował także o nowych inicjatywach Konferencji, jakimi są uruchomienie portalu zakupowego dla klasztorów w ramach Forum Współpracy Międzyzakonnej oraz wprowadzenie jednolitych legitymacji dla wszystkich zakonników. Zwrócił się także do obecnych o współpracę przy redagowaniu portalu www.zyciezakonne.pl i Biuletynu Tygodniowego CIZ.
 
Z kolei księża biskupi obecni na spotkaniu omówili przebieg jesiennych pielgrzymek osób konsekrowanych do sanktuariów w Gietrzwałdzie, Gostyniu i Świętym Krzyżu.
 
Ks. bp K. Gurda poinformował, że na Dzień Życia Konsekrowanego (2 lutego) będzie wydany specjalny list Episkopatu. Po zakończeniu spotkania wikariuszy i referentek odbyło się posiedzenie Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
 
Redakcja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda