Home WiadomościArchiwum Sprawiedliwość ciągle przywilejem nielicznych

Sprawiedliwość ciągle przywilejem nielicznych

Redakcja

Do zjednoczenia wysiłków i wspólnej pracy na rzecz ofiar dyskryminacji społecznej oraz do promocji sprawiedliwości wezwała środowiska franciszkańskie na całym świecie organizacja Franciscans International (FI).

Apel został wystosowany w związku z obchodzonym 20 lutego br. – w tym roku po raz pierwszy – Światowym Dniem Sprawiedliwości Społecznej, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego roku dzień ten będzie przeżywany rokrocznie 20 lutego.

Sprawiedliwość społeczna jest ciągle przywilejem krajów bogatych, pozostaje wciąż nieosiągalna dla większości ludzkości. Skrajne ubóstwo, głód, dyskryminacja ze względu na wyznawaną religię czy łamanie praw człowieka, brak pracy, migracje zarobkowe, konflikty zbrojne – są codziennością w wielu krajach. Codziennością, która uniemożliwia prowadzenie spokojnego i dostatniego życia.

"Św. Franciszek z Asyżu poświęcił swoje życie promocji sprawiedliwości, był znany z okazywania szacunku wszystkim ludziom. My też powinniśmy solidarnie – razem z innymi – stanąć po stronie tych, którzy codziennie w różny sposób niewyobrażalnie cierpią. Nasze modlitwy mają również głębokie znaczenie, ponieważ dzięki nim zmieniają się nasze serca" – czytamy w oświadczeniu Rady Międzynarodowej FI z okazji pierwszego Światowego Dnia Sprawiedliwości Społecznej.

FI jest pozarządową organizacją, która na forum międzynarodowym zabiera głos w imieniu wszystkich zakonów franciszkańskich na świecie w dziedzinie troski o stworzenie, praw człowieka, budowania pokojowego świata i w służbie dla ubogich. Powstała w 1982 roku, ma przedstawicielstwa przy siedzibach ONZ w Nowym Jorku (USA) i Genewie (Szwajcaria).

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda