Home WiadomościArchiwum Statuetka św. Franciszka dla Chóru Cecyliańskiego

Statuetka św. Franciszka dla Chóru Cecyliańskiego

Redakcja

„W poczuciu wielkiej wdzięczności za dar serca, pracy i czasu poświęconego Zakonowi Franciszkanów, a szczególnie za 85-letnią posługę i śpiew w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, za uświetnianie uroczystości religijnych i promowanie muzyki kościelnej,za wielką życzliwość wobec wspólnoty klasztoru św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, wpisujemy Chór Cecyliański do Księgi Dobrodziejów Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię” – powiedział prowincjał o. Jarosław Zachariasz, wręczając statuetkę św. Franciszka prezesowi i dyrygentowi Chóru.

„Chcę podziękować za zaszczytne wyróżnienie. Statuetkę umieścimy na honorowym miejscu” – odpowiedział wyraźnie wzruszony prezes Chóru Janusz Adamowski. I od razu dodał: „Nie byłoby tego jubileuszu, tej nagrody, gdyby nie opieka franciszkanów nad tym chórem”.

Prezes podziękował też innym osobom. „Chcę podziękować ludziom, którzy pomogli przetrwać chórowi mimo licznych przeciwności”.

„Dziękuję panom dyrygentom i pani Elżbiecie Towarnickiej, która upodobała sobie nasz chór i lubi z nami śpiewać. Chcemy ją słuchać i razem z nią śpiewać” – mówił Adamowski. (E. Towarnicka – solistka Opery Krakowskiej. Współpracuje ze wszystkimi filharmoniami w kraju i z J.K. Pawluśkiewiczem. Prawdziwą sławę przyniosły jej nagrania muzyki Z. Preisnera do filmów K. Kieślowskiego czy A. Holland. W grudniu tego roku będzie świętować 30-lecie pracy artystycznej – red.).

Chór Cecyliański od początku śpiewa podczas uroczystości kościelnych i patriotycznych. Każdorazowo od 1997 roku bierze także udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Myślenicach. Należy do Polskiego Związków Chórów i Orkiestr. Próby odbywają się trzy razy w tygodniu. Przyjmowani są do niego mężczyźni w wieku od 15 do 70 lat, posiadający dobry słuch. Obecnie chór liczy 35 członków, z czego 25 proc. to profesjonaliści, pozostali – pasjonaci.

Chór choć został założony w roku 1923, to jednak pierwsze publiczne występy dał w październiku 1925 roku. Początkowo skład chóru był mieszany, chłopięco-męski (do roku 1931 – red.).

Założyciel chóru o. dr Bernardino Rizzi skomponował około 450 utworów o tematyce sakralnej i świeckiej, w tym około 100 kompozycji powstało podczas jego pobytu w Polsce. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Opracował nowy system muzyczny.

Prowincjał o. Jarosław Zachariasz, życząc obfitości Bożych łask, sił i wytrwałości członkom chóru i ich rodzinom, prosił, aby pamiętali w modlitwie o założycielu Chóru – o. Rizzim.

Więcej na www.cecylianie.franciszkanie.pl

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda