Home WiadomościArchiwum Stulecie Domu w Grodnie

Stulecie Domu w Grodnie

Redakcja

13 września Dom pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Grodnie na Białorusi  przeżywał Jubileusz 100-lecia.

Nazaretanki przybyły do Grodna we wrześniu 1908 roku w czasach zaborów i niewoli narodowej. Przeżyły w tym mieście odzyskanie niepodległości Polski po I wojnie światowej, okres międzywojenny, drugą wojnę światową, podczas której miasto to przechodziło spod okupacji niemieckiej pod sowiecką, wreszcie utratę Grodna przez Polskę.

Nie tylko to, przeżyły reżim komunistyczny trwając na posterunku przy Bogu i Kościele. Po 100 latach pobytu i zmiennych kolejach historii tego miasta siostry podejmują na nowo wyzwania obecnych czasów, inaczej trudnych niż w przeszłości, wyzwania świata XXI wieku. Jak nigdy dotąd świat ten spragniony jest miłości, autentyzmu i świadectwa wiary, głoszonych życiem wartości i braterstwa. Dom sióstr nazaretanek pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny – maleńkie ziarnko gorczycy – przetrwał w Grodnie niepomyślny czas historii.

Ziarno to stało się obecnie drzewem o wielu gałęziach. Odpowiedzmy sobie sami skąd jest jego moc? Czy sprawiła to wierność kilku nazaretanek, które pozostały tutaj na dobre i na złe? A może ofiara 11 Męczennic z Nowogródka, zaufanie Temu, którego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie? Patrząc wstecz równocześnie patrzymy w przyszłość – na to co mimo burz i kataklizmów dziejowych – trwa. I po to właśnie jest jubileusz, by przywoływać przeszłość i pamiętać.

za: www.nazaretanki.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda