Świętujemy Narodzenie Maryi

Dzień 8 września – to święto Narodzenia Najśw. Marii Panny, znane również jako święto Matki Bożej Siewnej, bowiem w tym dniu podczas Mszy św. w kościołach święci się ziarno.
Na Jasnej Górze uroczystej Mszy św. odpustowej, odprawionej o godz. 11.00 w bazylice przewodniczył ks. inf. Marian Mikołajczyk, wikariusz generalny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Podczas Mszy św. celebrans poświęcił ziarno pod zasiew. Homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Obecni byli księża przedstawiciele Kapituły Archikatedry Częstochowskiej. We Mszy św. uczestniczyli pielgrzymi i częstochowianie. Eucharystia transmitowana była do Kaplicy Cudownego Obrazu.

Wiernych powitał podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. „Twoje Narodzenie Maryjo zwiastowało radość całemu światu. Z Ciebie narodziło się Słońce Sprawiedliwości: Chrystus! (…) Z wielką radością w jasnogórskiej bazylice, której jednym z tytułów jest właśnie tytuł Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w dniu tak wielkim, wspaniałym, radosnym (…) pragnę powitać was, kochani bracia i siostry zgromadzeni w tę uroczystość odpustową, niegdyś największą i najbardziej doniosłą w tym splendorze jasnogórskiego świętowania dorocznego, dziś odpust bardzo pomniejszony, ale jakościowo wielki i wspaniały” – powiedział o. Matecki.

W homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś przypomniał dzień 8 września 1946 roku, kiedy to Prymas kard. August Hlond wypowiedział na Jasnej Górze Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. „Rok – 1946, Polska płakała po strasznych niemieckich zbrodniach, i po sowieckich zbrodniach. Tylu naszych braci i sióstr zostało zamęczonych, zastrzelonych, zabitych, upodlonych. Płakała Polska także patrząc na całe Kresy Wschodnie, gdzie już nam zabrali te kresy, gdzie wypędzili ludzi aż do dalekiego Kazachstanu i dalej, po prostu wielka rana, która została zadana naszej Ojczyźnie. I ta Polska potrzebowała serca. Było jedno, jedyne, najdroższe Serce Maryi, i wielki Prymas Polski kard. Hlond temu właśnie Sercu oddał Polskę” – mówił kaznodzieja.

„To była wielka narodowa pielgrzymka, bo był taki zwyczaj, że właśnie na 8 września tutaj przychodzili Polacy. Przychodziła także diecezja częstochowska w kompaniach. Przychodzili z wielką pobożnością, z nabożeństwem i ogromem miłości i wdzięczności dla Jasnogórskiej Pani – przypomniał kaznodzieja – Pewnie nie byłoby ani dzisiejszej Polski, ani dzisiejszej Europy, gdyby nie to przytulenie się i oddanie Niepokalanemu Sercu”.

„Musimy o tym dobrze pamiętać, (…) gdy mamy świadomość, że to święto trzeba odnowić, że na to święto trzeba znów zwoływać cały naród, bo to wielkie święto, które jest darem Boga dla ludzkości” – podkreślił ks. inf. Skubiś.

Mszę św. uświetniła gra Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyr. Marka Piątka.

*

O godz. 14.00 na wałach zostanie odprawiona Droga Krzyżowa, a o godz. 16.00 rozpocznie się Różaniec w Kaplicy Matki Bożej. O godz. 18.30 Procesji Eucharystycznej po wałach przewodniczyć będzie przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, który także celebrować będzie Mszę św. w bazylice o godz. 19.00.

Dzień odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny uwieńczy uroczysty Apel Jasnogórski pod przewodnictwem o. Romana Majewskiego. Podczas Apelu zostanie ponowiony Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Modlitwę apelową poprzedzi o godz. 20.15 modlitwa różańcowa w intencji Ojczyzny, którą poprowadzą górale z Krzeptówek – (zobacz więcej).

*

Dzisiaj o godz. 17.00 w Kaplicy Różańcowej odbędzie się jasnogórska premiera filmu „Prawdziwie spadła z nieba” w reż. Zdzisława Sowińskiego. Film jest dokumentalnym zapisem powstania i umieszczenia na Obrazie Jasnogórskim 4 września 2010 r. Koron i Sukni Wdzięczności, Miłości, Cierpienia i Nadziei. (na spotkanie wejść można za zaproszeniami).

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.