Home WiadomościArchiwum Sycylia: uczelnia franciszkańska promuje dialog kultur

Sycylia: uczelnia franciszkańska promuje dialog kultur

Redakcja

Odbyły się już pierwsze zajęcia w katedrze dialogu międzykulturowego, którą w Ragusa na Sycylii (Włochy) otworzył franciszkański, międzynarodowy Papieski Wydział Teologiczny św. Bonawentury „Seraphicum” w Rzymie.

Ragusa leży na Sycylii, wyspie, która znajduje się w centrum basenu Morza Śródziemnego. Przenikały się tam cywilizacje rzymska, grecka, arabska, żydowska i normandzka. Jak powiedział dziekan „Seraphicum” franciszkanin o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv, celem powołania katedry w Ragusa jest nie tyle dialog między religiami, ile dialog między kulturami.

W ramach trzech kultur – żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej – wykształciły się systemy religijne, które wpływały na określone postawy społeczne, polityczne, ekonomiczne, na sposoby zachowania się ludzi. Zadaniem katedry dialogu międzykulturowego będzie analiza trzech religii – judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu – jako swoistego fenomenu kulturowego.

Uczelnia oferuje zajęcia uniwersyteckie, ma charakter otwarty, nie nadaje stopni naukowych. Wykładowcami są profesorowie „Seraphicum”, uniwersytetów w Mediolanie, Neapolu, Palermo i Katanii, W przyszłym roku mają dołączyć do nich wykładowcy z uniwersytetu w Trypolisie.

Katedra została otwarta 25 października br., a pierwsze zajęcia odbyły się w dniach 7-8 i 21-22 listopada. Tematem wykładów było rozumienie mądrości według Biblii oraz najważniejsze pojęcia w judaizmie: Tora, lud i ziemia. Dwanaście weekendowych zajęć odbędzie się od listopada tego roku do maja roku przyszłego.

Współzałożycielem katedry dialogu międzykulturowego jest sycylijska prowincja franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Kowentualnych), Diecezjalny Instytut Teologiczny św. Jan Chrzciciela w Ragusa oraz Uniwersytet Katanii. Dyrektorem katedry został franciszkanin o. prof. Biadio Aprile OFMConv.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda