Home WiadomościArchiwum Sydney w Kalwarii Pacławskiej

Sydney w Kalwarii Pacławskiej

Redakcja

W czwartek 31 lipca w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla zakończyło się 21. Franciszkańskie Spotkanie Młodych – „Sydney w Kalwarii Pacławskiej”, jak powiedział bp Mariusz Leszczyński z Zamościa podczas mszy zamykającej „zieloną szkołę Ewangelii”.

Przez swoją obecność na Eucharystii ksiądz biskup zaznaczył, że Kościół chce być wśród młodych, w ich troskach i radościach. Chce towarzyszyć im w rozeznawaniu ich powołania. „Musicie żyć w przeświadczeniu, ze Kościół wam towarzyszy, że chce waszego dobra” – powiedział.

Zachęcał młodzież, w tym swoją (z diecezji zamojsko-lubaczowskiej w Kalwarii było 50 osób – przyp. red.), aby szukała najlepszych wzorców, aby ufała Bogu, pogłębiała swoją wiarę, aby podążała drogą pokory, a nie pychy, aby żyła we wstrzemięźliwości i czystości, aby myślała nie tylko o sobie, ale i o innych. „Droga do Chrystusa wiedzie przez krzyż, wyrzeczenia. Miejcie odwagę iść pod prąd” – apelował.

Bp Leszczyński życzył młodym ludziom, aby mieli ideały, piękne cele i je konsekwentnie realizowali. Jednocześnie zapewnił, że będzie się za nich modlił, aby „nikt z nich nie zmarnował swojej młodości”.

Na 21. Franciszkańskie Spotkanie Młodych do Kalwarii Pacławskiej przyjechało 943 uczestników (to tylko ci, którzy zarejestrowali się w biurze, nie licząc osób mieszkających u gospodarza – przyp. red.). Najwięcej z diecezji przemyskiej, i rzeszowskiej. Ale byli również liczni przedstawiciele diecezji: krakowskiej, zamojsko-lubaczowskiej, warszawskiej, bielsko-żywieckiej, wrocławskiej, kieleckiej, legnickiej, lubelskiej, tarnowskiej i sandomierskiej. Blisko połowa uczestników była w Kalwarii na FSM-ie po raz pierwszy.

Dyrektor spotkania o. Piotr Reizner podziękował młodym ludziom, że mimo niesprzyjających w tym roku warunków atmosferycznych, panujących na Podkarpaciu do samego rozpoczęcia FSM-u, jednak dotarli na świętą górę. „Cieszę się, że przyjechaliście, że jesteście” – zakończył.

W odpowiedzi na te słowa, w dowodzie wdzięczności, w uznaniu zasług franciszkanin otrzymał od uczestników 21. FSM-u dyplom z tytułem „Profesora Niezwyczajnego Uniwersytetu Zielonej Szkoły Ewangelii Mistrza z Nazaretu”.

Podkreślono w nim wrażliwość i empatię zakonnika. Podziękowano za „wskazywanie na niezbywalną rolę sacrum w tworzeniu ludzkiej przestrzeni sensu, za troszczenie się o formację kadry franciszkańskiej, kształtowanie etycznych postaw, za to, że jest niestrudzonym odnowicielem życia religijnego, promotorem autentycznej kultury religijnej i świadkiem wiary”.

21. Franciszkańskie Spotkanie Młodych, które w tym roku przebiegało pod hasłem: „Z Franciszkiem i Klarą w szkole Ewangelii”, zakończyło się długim dzwonkiem, odśpiewaniem hymnu FSM-u i wspólnym zdjęciem.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda