Home WiadomościArchiwum Zgromadzenie franciszkanów z Afryki

Zgromadzenie franciszkanów z Afryki

Redakcja

W Lusace, stolicy Zambii odbyło się doroczne spotkanie franciszkańskich przełożonych i formatorów z Afryki, w dniach 21-25 lipca.

W pierwszym dniu, uczestnicy wzięli udział w uroczystości ślubów wieczystych 6 braci z Zambii oraz pierwszych ślubów 15 braci z Kenii, Ghany i Zambii, której przewodniczył generał zakonu franciszkanów o. Marco Tasca OFMConv, z Rymu. Ceremonia z liturgią wzbogaconą o lokalne elementy odbyła się we franciszkańskim kościele Regina Pacis w Chawama (dzielnica Lusak).

Natomiast spotkanie przełożonych miało miejsce w międzynarodowym i miedzyfranciszkańskim kolegium św. Bonawentury. Uczestniczyli w nim przełożeni franciszkanów z Burkina Faso, Ghany, Kenii, Ugandy, Tanzanii i Zambii, prowincjałowie z polskich prowincji krakowskiej i warszawskiej, które prowadzą tu misje oraz przybyli z Rzymu: generał o. Marco Tasca, asystent generalny konferencji afrykańskiej o. Tadeusz Świątkowski oraz o. Stanisław Jaromi z sekretariatu generalnego ds. sprawiedliwości, pokoju, ochrony stworzenia i dialogu.
Równolegle obradowało 14 braci ze wszystkich domów formacyjnych w Afryce wraz z generalnym delegatem ds. formacji o. Lindorem Alcidesem Toffulem.

"Celem naszej pracy jest refleksja nad stylem naszej obecności na kontynencie afrykańskim i nad tożsamością franciszkańską w zmieniającym się świecie – mówi o. Tadeusz Świątkowski, asystent generalny konferencji afrykańskiej – Dążymy do udoskonalenia metod wzajemnej współpracy w ramach federacji, wmocnienia naszych międzynarodowych centrów studiów w Lusaka (filozofia) i Nairobi (teologia) oraz kompleksowego, wspólnego programu formacji dla całej konferencji".

Obie grupy wspólnie spotykały się na niektórych sesjach. Wspólnie też wysłuchano konferencji o. Jude McKenna OFMCap na temat tożsamosci i formacji franciszkanów jako braci.

W czasie spotkania zatwierdzono nowy statut konferencji afrykańskiej – African Federation of Conventual Friars (AFCOF). W ostatnim jego dniu zgromadzenie odwiedził abp Medardo Joseph Mazombwe, emerytowany biskup archidiecezji w Lusaka, który przewodniczył mszy świętej.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda