Home WiadomościArchiwum Odpust Porcjunkuli w Dąbrowie Górniczej

Odpust Porcjunkuli w Dąbrowie Górniczej

Redakcja

W Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej – Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia corocznie obchodzony jest uroczyście Odpust Porcjunkuli. W tym dniu tradycyjnie do tronu Maryi pielgrzymują niewiasty i dziewczęta z Diecezji Sosnowieckiej i regionu.

Tego roku na zaproszenie biskupa Adama Śmigielskiego oraz ks. Andrzeja Stasiaka zaproszeni są wszyscy, dla których Maryja jest szczególną Opiekunką i Wspomożycielką. W sposób wyjątkowy zaproszone zostały Koła Gospodyń Wiejskich z mniejszych ośrodków.

Uroczystość rozpocznie się 2 sierpnia (sobota) o godz. 10.30 konferencją okolicznościową Anny Dymnej – znanej polskiej aktorki, zaangażowanej w prace na rzecz osób niepełnosprawnych, założycieli fundacji „Mimo Wszystko”. Po konferencji rozpocznie się uroczysta Msza św. z udziałem duchowieństwa i wiernych.

Legenda głosi, że pewnej nocy w lecie w roku 1216 św. Franciszek z Asyżu, usłyszał w swojej celi głos: "Franciszku, do kaplicy!" Kiedy tam się udał, ujrzał Pana Jezusa siedzącego nad ołtarzem, a obok z prawej strony Najświętszą Maryję Pannę w otoczeniu aniołów i usłyszał głos: "Franciszku, w zamian za gorliwość, z jaką ty i bracia twoi, staracie się o zbawienie dusz, w nagrodę proś mię dla nich i dla czci mego imienia o łaskę, jaką zechcesz. Dam ci ją, gdyż dałem cię światu, abyś był światłością narodów i podporą mojego Kościoła".

Franciszek upadł na twarz w adoracji Chrystusa, Maryi i aniołów, i rzekł: "Trzykroć święty Boże! Ponieważ znalazłem łaskę w Twoich oczach, ja który jestem tylko proch i popiół, i najnędzniejszy z grzeszników, błagam Cię z uszanowaniem, na jakie tylko zdobyć się mogę, abyś raczył dać Twoim wiernym tę wielką łaskę, aby wszyscy, po spowiedzi odbytej ze skruchą i po nawiedzeniu tej kaplicy mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów". Z kolei zwrócił się Franciszek do Najświętszej Maryi Panny: "Proszę błogosławionej Dziewicy, Matki Twojej, Orędowniczki rodzaju ludzkiego, aby poparła sprawę moją przed Tobą".

Maryja poparła modlitwę Franciszka. Wtedy Chrystus powiedział: "Franciszku, to, o co prosisz jest wielkie. Ale otrzymasz jeszcze większe łaski. Daję ci odpust, o który usilnie błagasz, pod warunkiem jednak, że będzie on zatwierdzony przez mego Namiestnika, któremu dałem moc związywania i rozwiązywania tu na ziemi".

Faktem jest, że papież Honoriusz III udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia tej kaplicy, które odbyło się dnia 2 sierpnia 1216 roku. Od wieku XIV papieże zaczęli podobny odpust na ten dzień przyznawać poszczególnym kościołom franciszkańskim. Papież Sykstus IV w roku 1480 udzielił tego przywileju wszystkim kościołom I zakonu. W dwa lata potem tenże papież udzielił odpustu zupełnego dla wszystkich kościołów franciszkańskich, jak również dla III zakonu. Papież Leon X przywilej ten potwierdził w 1518, a Grzegorz XV przywilej ten rozszerzył nie tylko na wszystkich duchowych synów i córki św. Franciszka, ale również na wszystkich wiernych, ilekroć dnia 2 sierpnia nawiedzą któryś z kościołów franciszkańskich.

Kolejny papież – Pius IX – poszedł jeszcze dalej i dnia 22 lutego 1847 roku przywilej odpustu rozszerzył na wszystkie kościoły parafialne i inne, przy których istniał III zakon. Papież św. Pius X udzielił także na ten dzień odpustu wszystkim kościołom, jeśli to biskupi uznają za stosowne (1910). W rok potem przywilej ten św. Pius X rozszerzył na wszystkie kościoły (1911). Dnia 3 marca 1952 roku, na mocy dekretu Kongregacji Odpustów, przywilej odpustu zupełnego na dzień 2 sierpnia lub w najbliższą niedzielę można zyskiwać we wszystkich kościołach.

Warunkiem uzyskania Odpustu Porcjunkuli są zwyczajne warunki: pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie w nim Modlitwy Pańskiej i Wyznania wiary oraz sakramentalna spowiedź i Komunia św. wraz z modlitwą w intencji Ojca świętego; wykluczone przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda