Home WiadomościArchiwum Sympozjum Duchowości Honorackiej w Zakroczymiu

Sympozjum Duchowości Honorackiej w Zakroczymiu

Redakcja
090612k2.jpg W dniach 16-17 maja odbyło się w Zakroczymiu kolejne Sympozjum Duchowości Honorackiej, zorganizowane przez Centrum Duchowości „Honoratianum” we współpracy z klasztorem w Zakroczymiu oraz ze Zgromadzeniem Sióstr Służek NMPN i Instytutem świeckim Posłanniczek – które sprawują patronat nad II Rokiem Wielkiej Nowenny przed 100. rocznicą śmierci bł. Honorata Koźmińskiego. Tematem sympozjum były formy życia konsekrowanego w Rodzinie Honorackiej.


W 12 wygłoszonych referatach została omówiona forma życia św.
Franciszka, braci mniejszych i pierwszych kapucynów w ujęciu o.
Honorata; sposób życia habitowych i ukrytych zgromadzeń honorackich
oraz trzy kręgi przynależności do Rodziny Honorackiej: bracia i siostry
życia wspólnego, zjednoczeni i stowarzyszeni. Ożywiona dyskusja skupiła
się na referacie dotyczącym pierwszych Konstytucji klauzurowej
wspólnoty kapucynek św. Feliksa oraz na próbach odrodzenia sióstr
zjednoczonych i stowarzyszonych.

 Mszom świętym, na których uczestnicy sympozjum gromadzili się w kościele kapucynów, przewodniczył w sobotę br. Krzysztof Lewandowski, wikariusz prowincjalny Warszawskiej Prowincji Kapucynów, a w niedzielę ks. kan. Jerzy Bieńkowski, dziekan zakroczymski.
Podczas sympozjum można było nabyć książkę pt.: „Formy życia konsekrowanego w Rodzinie Honorackiej”, zawierającą wygłoszone referaty oraz dwa inne artykuły. M. Danuta Wróbel, przełożona generalna Sióstr Służek NMPN, rozdawała obecnym na sesji przełożonym i braciom kapucynom wydaną niedawno przez jej Zgromadzenie płytę kompaktową: Akatyst ku czci błogosławionego Honorata Koźmińskiego.

W przerwach między obradami można było zwiedzić Muzeum Warszawskiej Prowincji Kapucynów oraz zobaczyć oryginał księgi chrzcielnej bł. Honorata, wypożyczony z parafii św. Anny w Białej Podlaskiej.
Szczególną cechą sympozjum były duża liczba uczestników: ok. 180 w sobotę i ok. 215 w niedzielę. W ciągu tych dwóch dni uczestnicy mogli doświadczyć żywotności ducha franciszkańskiego i honorackiego oraz na nowo odkryć wielkie zadania, które Pan Bóg przed nimi stawia – zarówno w życiu wewnętrznym wspólnot, jak i w posłudze apostolskiej.

tekst: br. Tomasz Płonka OFMCap

foto: br. Grzegorz Filipiuk OFMCap

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda