Home WiadomościArchiwum Sympozjum na Jasnej Górze dla osób konsekrowanych o mistagogii

Sympozjum na Jasnej Górze dla osób konsekrowanych o mistagogii

Redakcja
„Mistagogia wybranych symboli w liturgii" to temat tegorocznego Sympozjum dla Osób Konsekrowanych trwającego na Jasnej Górze w dniach 7 i 8 października. Sympozjum odbywa się pod patronatem Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski. 

 
W spotkaniu uczestniczą siostry zakonne różnych zgromadzeń z całej Polski i członkinie instytutów świeckich. Obecny jest bp dr Stefan Cichy, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Mistagogia jest wprowadzeniem w misterium Chrystusa. Jest przejściem od tego, co widzialne do tego, co niewidzialne. „Celem tego spotkania jest najpierw poznanie głębsze liturgii, jakiegoś zakresu liturgii, i możliwość uzyskania odpowiedzi na różne pytania, siostry nieraz mają sporo różnych pytań, to też i nam pomaga w Komisji Episkopatu, czy w ogóle w spotkaniach, żeby na te czy inne sprawy zwrócić większą uwagę" – mówi bp Stefan Cichy.

„W miarę możności uczestniczymy w tych spotkaniach, ponieważ wnoszą one bardzo ważne zagadnienia teologiczne, które mają znaczenie dla życia duchowego – wyjaśnia s. Adelajda Sielepin – Cenne jest to, że Komisja Episkopatu oferuje osobom konsekrowanym pewnego rodzaju takie krótkie studium, ale zawsze z odniesieniem do życia duchowego, i to jest bardzo cenne".

Uczestnicy Sympozjum gromadzą się w Kaplicy św. Józefa. Pierwszego dnia wysłuchali wykładów: bp dr Stefana Cichego nt. „Potrzeba wtajemniczenia w rozumienie symboli liturgicznych", s. dr hab. Adelajdy Sielepin nt. „Mistagogia milczenia w liturgii", ks. dr Mateusza Matuszewskiego nt. „Symbolika gestów w liturgii". Po południu został podjęty również temat dotyczący elementów naturalnych w służbie liturgii tj. woda, ogień, oliwa i kadzidło. Jako ostatni tego dnia przedstawiony został wykład pt. „Znaczenie ksiąg liturgicznych i szacunek dla nich (mszał, Ewangeliarz, lekcjonarz i inne księgi)", a poprowadził go ks. dr Maciej Maciukiewicz.

Drugi dzień rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bpa Stefana Cichego, który także wygłosił homilię.

Na zakończenie Sympozjum o symbolice szat i insygniów biskupa opowiedział ks. dr Mariusz Majewski, a niektóre symbole w przestrzeni liturgicznej (wieczna lampka, paschał, zacheuszki, wieniec adwentowy) przedstawił ks. prof. Bogusław Nadolski.

o. Stanisław Tomoń

 


Nauka mistagogiczna – według Kościoła Katolickiego – ma na celu wprowadzenie w misterium Chrystusa, przechodząc od tego, co widzialne, do tego, co niewidzialne, od znaku do tego, co on oznacza, od "sakramentów" do "misteriów".

Mistagogia jest pewnego rodzaju "metodą", sposobem działania Kościoła, który wprowadza wierzących w misterium Chrystusa. Nie można wprowadzić w to misterium samym nauczaniem. Nie jest ono bowiem zbiorem prawd. Chrześcijańskim misterium jest Osoba Jezusa Chrystusa, a wprowadzeniem w misterium jest pokorna pomoc innym w poznaniu tej Osoby i oddaniu Jej swego życia. Ten proces wzrostu dokonuje się we wspólnocie Kościoła.

Na najstarsze pisemne wzmianki o mistagogii natrafiono w liście Klemensa Aleksandryjskiego do Teodora z przełomu II i III w. n.e. w kontekście Ewangelii św. Marka i jej szerszej wersji tzw. Tajemnej Ewangelii Marka.

Źródło: wikipedia.pl

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda