Home WiadomościArchiwum Sześć i pół wieku franciszkanów na Malcie

Sześć i pół wieku franciszkanów na Malcie

Redakcja

Ponad 650 lat franciszkanie (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych) pracują na Malcie. 104 lata temu, w lutym 1905 roku powstała samodzielna Prowincja maltańska, jej patronem jest św. Paweł Apostoł.

Pierwsi franciszkanie przybyli na Maltę przed 1355 rokiem i rozpoczęli działalność przy szpitalu św. Franciszka z Asyżu w Rabat, znanym później jako Szpital Świętego Ducha. W 1489 r. założyli klasztor w Gozo, w 1598 – w Valetta, w 1904 – w San Pawl il-Bahar, w 1944 – w Birkirkara, w 1961 – w Burmarrad, w 1992 – w Qawra.

W 1980 r. zapoczątkowali misję w Indiach. Zakonnicy obecnie pracują także poza Maltą, we Włoszech, w Turcji i w Australii. Przełożonym Prowincji jest o. Samuel Chetcuti OFMConv (ur. w 1938 r.). Najbardziej znanym Maltańczykiem w zakonie był o. Maksymilian Mizzi (1930-2008).

O. Mizzi zajmował się działalnością ekumeniczną i dialogiem międzyreligijnym. To dzięki m.in. jego aktywności wypromowano Asyż jako miejsce spotkań ekumenicznych i przedstawicieli religii świata. Był wieloletnim dyrektorem franciszkańskiego Międzynarodowego Centrum ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego (CEFID) w Asyżu. W roku 2002 kandydował do pokojowej nagrody Nobla.

Prowincja maltańska wydaje kwartalnik "Il-Habbar ta’ Sant’Antnin" (Posłaniec św. Antoniego). Czasopismo było wydawane w latach 1911-1968, wznowienie nastąpiło w roku 2000. W Birkirkara franciszkanie prowadzą Centru Animazzjoni u Komunikazzjoni – CAK (Centrum Animacji i Komunikacji). Mieści się przy nim wydawnictwo, sklep, sale konferencyjne, dom rekolekcyjny i kaplica.

Prowincja maltańska wchodzi w skład franciszkańskiej Konferencji śródziemnomorskiej (Conferenza Intermediterranea Ministri Provinciali – CIMP). Oprócz Malty należą do niej: prowincja hiszpańska, prowincja rumuńska, 11 prowincji włoskich, kustodia generalna Asyżu, kustodia prowincjalna Kalabrii, kustodia prowincjalna Portugalii i delegatura generalna Bliskiego Wschodu (Liban i Turcja).

Malta składa się z trzech wysp leżących na Morzy Śródziemnym, na południe od Sycylii. Jest republiką wielopartyjną z jednoizbowym parlamentem. Stolicą jest Valetta, język urzędowy to maltański. Liczy ok. 400 tys. mieszkańców, z czego 98 proc. to katolicy.

Około r. 1400 roku p.n.e. na wyspach osiedlili się Fenicjanie. Później podbijali je Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie, Wandale i Ostrogoci. W 533 r. zostały wcielone do Bizancjum, od 870 r. pod rządami Arabów. Były własnością Normanów, przyłączono je do Sycylii. Pod koniec XVIII w. Maltę zdobył Napoleon Bonaparte, a po nim wojska angielskie.

Od 1815 r. stacjonują na niej wojska brytyjskie. W 1964 r. Malta uzyskała niepodległość jako członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W 1974 r. proklamowano powstanie Republiki Malty. 1 maja 2004 r. została przyjęta do Unii Europejskiej.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda