Szopka kapucyńska w Krakowie

"Kochani – nie wyobrażam sobie świąt Bożego Narodzenia bez waszej szopki" – podpisani Janek, Ala i Staś; "Szopka najładniejsza, jaką widzieliśmy. Nastrój wokoło pozwala przenieść się w inny, dobry świat, choć na te krótką chwilę" – wyznała Halina.

To tylko niektóre wpisy z księgi pamiątkowej dla odwiedzających szopkę bożonarodzeniową Braci Kapucynów w Krakowie na Loretańskiej. Szopki świąteczne w kościołach franciszkańskich są nawiązaniem do nocnego nabożeństwa w Greccio urządzonego przez św. Franciszka w 1223 r.

W okresie Bożego Narodzenia w krakowskim kościele na Loretańskiej 11, Bracia Kapucyni przygotowują ruchomą szopkę. Obecnie szopka znajduje się w ołtarzu św. Franciszka. Można w niej dostrzec dwie symboliczne warstwy. Pierwsza przedstawia Betlejem, Jeruzalem i górę Mojżesza. Panorama Ziemi Świętej przenika się z drugą płaszczyzną, która przedstawia współczesną architekturą Krakowa z Giewontem. Są też postaci związane z historią Polski: św. Królowa Jadwiga, Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko, kard. Wyszyński, Matka Teresa, sługa Boży Jan Paweł II, św. Faustyna; a także górale oddający pokłon Jezusowi. Nad wszystkim góruje kula ziemska i biały gołąbek symbolizujący pokój.

Pierwszym śladem istnienia szopki bożonarodzeniowej w krakowskim klasztorze kapucynów jest nota z końca 1866 r., zamieszczona w kronice przez ówczesnego gwardiana – o. Leona Dolińskiego: "W tym roku na Uroczystość Bożego Narodzenia urządziliśmy jasełka. Ojciec Kandyd jako rzeźbiarz zrobił kilka figurek, trochę rozmaitych innych lalek, aniołów i zwierząt dokupiłem. Ubraniem figurek zajęła się p. Pozowska z innymi paniami. Grotę uporządkowałem i urządziłem odpowiednio – i mnóstwo dziatwy oblegało podziwiając nowe jasełka".

Kapu­cyńską szopką interesowało się Włoskie Stowarzyszenie Przyjaciół Szopek. Wykonane zdjęcia były prezentowane na wystawie szopek w Mediolanie w 1985 r. W 1986 r. wybrano szopkę z krakowskiego kościoła, jako jedyną z Polski, na światową wystawę szopek organizowaną w 1986 r. przez "Krippenfreunde" z Aachen w Monschau-Hoefen w Niemczech.

Biuro Prasowe Kapucynów