Kolędnicy z Krainy Cedrów

Stało się niemal tradycją, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, gościmy w Polsce przedstawicieli młodzieży chrześcijańskiej z Libanu.

Tym razem są to cztery dziewczyny do złudzenia fizjonomią przypominające Dziewczynę z Nazaretu, której na imię było Maryja.
Pomimo tylu lat wojny, potrafią zachować pogodę ducha i wiarę w lepsze jutro. 28 grudnia w Szczecinie, 1 stycznia w Berlinie oraz 4 stycznia w Warszawie w oryginalny sposób podzielą się z wiernymi przesłaniem promieniującym z Betlejemskiego Żłóbka.

Grupa zaprezentuje program słowno-muzyczny "Razem dla Pokoju", który składa się z tradycyjnych pieśni libańskich związanych z Bożym Narodzeniem. W trakcie śpiewów będą prezentowane slajdy przedstawiające naturę libańską i sceny z życia różnych wspólnot wyznaniowych tego kraju, mające na celu przybliżenie polskiej społeczności bliskowschodniej kultury i obyczajów.

Po mszach świętych będzie można nabyć płytę CD z piosenkami grupy libańskiej, książkę "Życie obok wojny – Liban 2006" oraz różnego rodzaju ręcznie wykonane libańskie upominki. Zebrane pieniądze wspomogą naszą misję w ciągle nękanym wojnami Kraju Cedrów.

W sytuacji, w jakiej znajduje się w tym historycznym momencie Liban i cały Bliski Wschód, kiedy w tak licznych krajach mamy do czynienia z realnym prześladowaniem chrześcijan, jesteśmy przekonani, że program przyczyni się do uwrażliwienia wiernych na aktualne problemy świata arabskiego i żyjących tam chrześcijan. W kontekście rozważania tajemnicy betlejemskiej nocy, będzie to nasz skromny wkład do szeroko pojętego programu Wychowania dla Pokoju i współistnienia różnych kultur i religii. Nie zapominajmy o tym, że tegoroczne orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Pokoju nosi tytuł "Zwalczanie ubóstwa drogą do pokoju".

Program pobytu:

28 grudnia 2008 – Szczecin
pl. Zwycięstwa 1
Parafia p.w. św. Wojciecha  godz. 8, 9.30, 11, 12, 13, 18.

1 stycznia 2009 – Berlin
Polska Misja Katolicka – Lilienthalstr. 5 – godz. 10.15, 12, 18.

4 stycznia 2009 – Warszawa
Parafia św. Tadeusza Apostoła na Sadybie – ul. Goraszewska , godz.- 7 (łacińska), 8, 9.30, 11 (msza dla dzieci), 12.30, 18, 20.

ks. Kazimierz Gajowy SDB