Tanzania: spotkanie formatorów z Czarnego Lądu

W Tanzanii odbyło się pierwsze spotkanie międzynarodowej komisji ds. formacji w tzw. Federacji Afrykańskiej zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych) – podaje na swoich stronach biuro prasowe zakonu.

Spotkanie rozpoczęło się 9 marca br., zbiegło się z 20. rocznicą powstania Federacji Afrykańskiej – African Federation of Conventual Friars (AFCOF). Uczestniczyli w nim członkowie komisji mianowani przez władze zakonu w styczniu br. w Rzymie: przewodniczący o. Giles Zakowicz (Kenia), sekretarz o. Anthony Akumah (Ghana), o. Tomasz Kręt (Burkina Faso), o. Edward Ouma (Kenia), o. Grzegorz Bykowski (Tanzania), o. Marian Gołąb (Uganda) i o. Joseph Ntumbila (Zambia).

W spotkaniu uczestniczył również asystent generalny AFCOF o. Tadeusz Świątkowski z Rzymu, przewodniczący AFCOF o. Tadeusz Brzozowski (Kenia), o. Patrick Chisanga (Zambia) i o. Szymon Majcherczyk (Uganda).

Komisja ma trzy zasadnicze zadania: czuwanie nad przebiegiem formacji początkowej i ciągłej franciszkanów w krajach afrykańskich, wdrażanie bieżących postanowień władz zakonu oraz przygotowanie lokalizacji domu nowicjackiego. W zamierzeniu każda jurysdykcja afrykańska (prowincja, kustodia i delegatura) ma mieć na swoim terenie przynajmniej jeden dom wspólnej formacji.

Franciszkanie rozpoczęli misje w Afryce w 1930 r., w Zambii. Obecnie w skład Federacji AFCOF wchodzi: prowincja w Zambii, kustodia w Ghanie (prowincji padewskiej), kustodia w Kenii (prow. gdańskiej) i delegatura w Tanzanii (prow. warszawskiej). Oprócz tych krajów zakonnicy pracują w Burkina Faso (włoska prow. Abruzzo i prow. warszawska), Malawi (prow. zambijska) i w Ugandzie (prow. krakowska).

za: www.franciszkanie.pl