Home WiadomościArchiwum Transitus w Asyżu

Transitus w Asyżu

Redakcja
W nocy z 3 na 4 października 1226 r. św. Franciszek z Asyżu przeszedł z tego życia do życia wiecznego; odchodził do Pana na ziemi przy kapliczce Porcjunkuli.

 
Na pamiątkę tych wydarzeń rokrocznie w Bazylice Matki Bożej Anielskiej trzeciego października gromadzą się reprezentanci wszystkich zakonów franciszkańskich, by wspólnie przeżywać nabożeństwo Transitus – chwalebnego przejścia naszego Ojca Franciszka do domu Ojca. Urok bazyliki i klimat tego miejsca są nie do opowiedzenia dla kogoś kto nie postawił tam stopy. Maleńka kapliczka stojąca na środku kościoła, ta będąca świadkiem narodzin duchowych Franciszka, później zaś narodzin dla nieba tego Bożego męża. Stoi do dziś skromnie jak Franciszek, będąc otoczoną murami dostojnej bazyliki, która swym majestatem i pięknem pragnie ją chronić, niczym święta Matka Kościół rozpościerająca swój płaszcz nad zakonem Biedaczyny z Asyżu. Uroczystości Transitusu towarzyszy zawsze przepiękna oprawa liturgiczna. Śpiewy, czytanie z Ewangelii świętego Jana, składa się na tacy małe chlebki, które przed śmiercią święty pragnął rozdać swym braciom, na wzór Jezusa, który błogosławił chleb podczas ostatniej wieczerzy. Tego dnia we wszystkich kościołach i klasztorach franciszkańskich na całym świecie gromadzą się bracia i siostry, naśladowcy świętego Franciszka, celebrując Transitus. 
 
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda