Trwa VI Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce

Od wczoraj w Jemielnicy na opolszczyźnie trwa VI Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce. Pierwszy dzień przyniósł konferencję naukową oraz Mszę św. inaugurującą Forum. Dziś na uczestników czeka kolejna porcja wrażeń, rozmów i ciekawych spotkań.

Wczoraj w Jemielnicy odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa na temat działalności zakonu cysterskiego z udziałem badaczy z Polski, Niemiec, Francji i Czech. Forum potrwa do niedzieli.

Chcemy, by Jemielnica, która jest trochę zapomnianym skarbem, znów, jak przed wiekami, stała się prawdziwą perełką – mówi wójt gminy Joachim Jelito. – A mamy co pokazać. Zabytkowy klasztor i kościół Najświętszej Marii Panny, odrestaurowany spichlerz, oczyszczone i otoczone ścieżkami spacerowymi pocysterskie stawy, XIII-wieczny kościół Wszystkich Świętych, budynek młyna, przy którym umieściliśmy makietę koła młyńskiego oraz fragment ulicy Wiejskiej z oryginalną grzebieniastą zabudową są unikatem w skali europejskiej. Zabiegamy, by te zabytki zyskały status pomnika historii.

Przy sporządzaniu wniosku do ministerstwa pomagała prof. Ewa Łużyniecka z Politechniki Wrocławskiej, wiceprzewodnicząca Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce, która prowadziła dzisiejsze sympozjum.

– Jemielnica zawdzięcza cystersom prawie wszystko – uważa pani profesor. – Nie tylko te interesujące zabytki. Cała osada została ukształtowana w okresie ich pobytu tutaj. Mam nadzieję, że dzięki temu europejskiemu forum mieszkańcy poczują się dumni, a niektórzy po prostu dowiedzą się, że mają się z czego cieszyć i że z turystyki mogą zarobić pieniądze.

Cystersi przybywali w Jemielnicy od XIII wieku do kasaty klasztoru w XIX wieku. Uczyli uprawy roli – żyta, prosa, grochu, hodowli ryb, (to oni sprowadzili do Jemielnicy karpia) i owiec, produkcji smoły i węgla drzewnego, kowalstwa itp.

– Jemielnica powstała jako filia opactwa w Rudach – dodaje o. Piotr Chojnacki, opat, prezes Polskiej Kongregacji Cystersów. – Ich pierwszym zadaniem była modlitwa. Ale mieli też duży wkład w rozwój kultury i to nie tylko rolnej, także edukacji. W Jemielnicy i Rudach też działały cysterskie szkoły.

W XVII wieku w Jemielnicy działało – znane w całej Europie – bractwo św. Józefa. Należało do niego m.in. 8 kardynałów. – Chcemy, by to miejsce nadal przyczyniało się do duchowego rozwoju – mówił witając uczestników, opolski biskup Andrzej Czaja. – Wokół reaktywowanego bractwa św. Józefa zamierzamy ożywić duszpasterstwo mężczyzn i młodzieńców oraz bractwa poszczególnych zawodów oraz centrum duchowej pomocy współczesnym ojcom.

Krzysztof Ogiolda
za: www.nto.pl

link do artykułu: TUTAJ

Pierwszego dnia uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w konferencji naukowej Forum Scientiae Cisterciense nt. „Działalność gospodarcza zakonu cysterskiego”. Jej szczegółowy program znajduje się TUTAJ . Wieczornej Mszy św. inaugurującej spotkanie włodarzy gmin i właścicieli obiektów cysterskich i pocysterskich przewodniczył biskup opolski – Andrzej Czaja.

Dziś zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić Zespół Klasztorno – Pałacowy w Rudach, zaś wieczorem wysłuchają koncertu Filharmonii Opolskiej.

Wąchockie opactwo na Forum reprezentuje o. Wincenty Polek – przeor klasztoru, zaś Gminę Wąchock – 6 osobowa delegacja z burmistrzem Jarosławem Samelą na czele.