Cystersi: Sulejów perłą regionu łódzkiego!

Klasztor cysterski w Sulejowie został głosami czytelników „Dziennika Łódzkiego” okrzyknięty Perłą Regionu. Plebiscyt odbywał się przez całe wakacje na łamach dziennika. Czytelnicy mogli głosować na poszczególne obiekty wysyłając płatny sms.
Zaproponowano 81 obiektów wśród których właśnie cysterski klasztor uzyskał najwięcej – 31 % głosów. Za nim uplasowała się Spała – 17 % głosów, zaś na trzecim miejscu znalazła się kolejka wąskotorowa w Rogowie z 15 % głosów.

Serdecznie gratulujemy czytelnikom „Dziennika Łódzkiego” trafnego wyboru! Gratulujemy też Gospodarzom wspaniałego obiektu oraz władzom Sulejowa, które niewątpliwie powinny docenić obecność „Perły Regionu” na swoim terenie.

Zobacz informację na stronie Dziennika Łódzkiego TUTAJ .
 
Przypomnijmy: klasztor w Sulejowie powstał w 1176 roku z inicjatywy Kazimierza II Odnowiciela, który sprowadził Białych Mnichów z francuskiego Morimundu. W XV wieku w klasztorze gościł Władysław Jagiełło, który szykował się do Bitwy pod Grunwaldem. W 1819 roku władze carskie skasowały klasztor. Obiekty klasztorne zwrócono cystersom w 1986 roku. Zamieszkali w nim zakonnicy z Wąchocka. Od tego czasu trwały gruntowne prace remontowe, które w sposób praktyczny zostały zakończone w 2007 roku. Obecnie klasztor sulejowski jest filią opactwa wąchockiego.