Home WiadomościArchiwum Tunezja – Pogrzeb ks. Rybińskiego: spotkanie religii i kultur

Tunezja – Pogrzeb ks. Rybińskiego: spotkanie religii i kultur

Redakcja
28 lutego, po południu biskup Elias Marun Lahham, arcybiskup Tunisu, przewodniczył w Katedrze tego miasta uroczystościom pogrzebowym salezjanina ks. Marka Rybińskiego, zamordowanego w piątek, 18 lutego, w pomieszczeniu szkoły placówki salezjańskiej w Manouba. W obrzędzie pogrzebowym wzięło udział wiele osób różnych krajów i religii.

 
Pomimo ostrych starć, które miały miejsce w końcu tygodnia w Tunezji, w wyniku których śmierć poniosło pięciu manifestantów właśnie w centrum Tunisu, miłość do ks. Marka Rybińskiego pozwoliła bardzo wielu osobom przezwyciężyć strach i wziąć udział w pogrzebie salezjanina. Katedra była pełna ludzi.

Mszy św. przewodniczył bp Lahham, a koncelebrowali: ks. Mario Mulč Stagno, dyrektor szkoły salezjańskiej w Manouba, ks. Laurence Essery, dyrektor wspólnoty salezjańskiej, i trzydziestu innych kapłanów. We Mszy św. uczestniczyli: ambasador Polski w Tunezji, wraz z małżonką, ambasador i konsul Malty oraz przedstawiciele tunezyjskich wspólnot muzułmańskich i żydowskich.

Czytania mszalne i modlitwa powszechna były odczytane w języku polskim, francuskim i arabskim, odpowiednio do różnych narodowości, które były reprezentowane i złączone z tym tragicznym wydarzeniem. Sam bp Lahham wygłosił dwie homilie, najpierw po francusku, a potem po arabsku.

W homilii pogrzebowej arcybiskup przybliżył niektóre szczegóły dotyczące śmierci polskiego misjonarza. Przypomniał, że panika rodzi przemoc, i zachęcił wszystkich do modlitwy za zabójcę i znalezienia siły do przebaczenia, zgodnie z nauczaniem Jezusa. Bp Lahham wyraził słowa pochwały pod adresem ks. Rybińskiego za jego radosną służbę i dyspozycyjność względem wspólnoty tunezyjskiej, młodzieży szkolnej oraz –  rozwój ośrodka edukacyjnego w Manouba. Następnie poprosił salezjanów o modlitwę za ks. Rybińskiego, Zgromadzenie i całą Tunezję, kraj, który, po wielu latach dyktatorskich rządów, z trudnością poszukuje swojej wolności.

Wzruszające były niektóre z momentów uroczystości. W procesji z darami przedstawiciele nauczycieli zanieśli do ołtarza prace wykonane przez uczniów z przedszkola ku pamięci ks. Rybińskiego. Po komunii św. kapłan z Jordanii odśpiewał po arabsku Modlitwę Opuszczonego błogosławionego Charlesa de Foucauld, a następnie wspólnota polska zaśpiewała pieśń Maryjną we własnym języku.

Na zakończenie Mszy św. odśpiewano "Salve Regina", podczas gdy arcybiskup Tunisu i koncelebransi procesyjnie odprowadzili trumnę do drzwi katedry.

Ciało śp. ks. Rybińskiego zostało przewiezione do Polski, gdzie w środę, 2 marca, odbędą się uroczystości pogrzebowe w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie.

ANS – Tunis

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda