Turniej Piłkarski Jędrek Hałatek w Toruniu

26 stycznia br. dzięki gościnności Szkoły Podstawowej nr 13 im. Jana Pawła II w Toruniu, odbył się turniej piłkarski p.n. „Jędrek Hałatek” z okazji zbliżającego się liturgicznego wspomnienia – bł. ks. Bronisława Markiewicza – patrona Oratorium.

Skąd taka nazwa turnieju? Otóż Jędrek Hałatek był pierwszym wychowankiem bł. ks. Markiewicza po jego przybyciu z Włoch do Miejsca Piastowego. Od niego zaczęło się dzieło wychowawcze prowadzone do dziś przez Zgromadzenie św. Michała Archanioła. To właśnie Jędrek symbolizuje dzieci i młodzież, która na przestrzeni tylu lat była i jest pod opieka duszpasterską i wychowawczą Księży Michalitów

Turniej zorganizowało Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu. W turnieju wzięły udział cztery drużyny: ministranci z Górska (Błękitni), dalej ministranci z Rybaków (Anioły Toruń), drużyna harcerzy z Górska (ZHP Błękitna Jedynka) oraz gospodarze – drużyna toruńskiego Oratorium

Organizatorom przyświecała idea realizacji programu wychowawczego ks. Bronisława, który pragnął pełnego rozwoju człowieka – duchowego, umysłowego i fizycznego. W organizowanych przez Ks. Markiewicza zakładach wychowawczych wiele było zabawy i sportu na zasadach zdrowej i szlachetnej rywalizacji: nie było pogromców, nie było przegranych, była zabawa i walka przy wierności zasadzie fair-play. Tak też było i tym razem w Toruniu. Rozgrywki odbywały się w dwóch etapach:

Eliminacje: Błękitna Jedynka-Anioły Toruń 12:4, Oratorium Toruń- Błękitni Górsk 8:7. Finały: Mecz o III miejsce (Anioły Toruń-Błękitni Górsk 9-7), mecz o I miejsce (Błękitna Jedynka-Oratorium Toruń 11:4).

Pierwsze miejsce zajęła bezkonkurencyjna tego dnia ekipa Harcerzy z Górska. Gratulacje!!! Na zakończenie turnieju wszystkie drużyny zostały uhonorowane pięknymi pucharami i dyplomami.

Podsumowując, turniej można uznać za bardzo udany. I nie nagrody były w nim najważniejsze. Najważniejsze było dobre i ciekawe spędzenie wolnego czasu na zabawie, integracja młodych ludzi, uśmiech na twarzach zwycięzców i pokonanych. Duch ks. Markiewicza unosił się nad boiskiem szkolnym i organizatorzy wspólnie potwierdzali, że te piłkarskie harce były młodym ludziom bardzo potrzebne.

za: www.michalici.pl