Home WiadomościArchiwum Tysiące pielgrzymów na Jasnej Górze

Tysiące pielgrzymów na Jasnej Górze

Redakcja
Dzień Papieski na Jasnej Górze upłynął na modlitwie tysięcy pielgrzymów. Przybyły dwie duże zorganizowane grupy wodociągowców i funkcjonariuszy straży więziennej.

 
Jubileuszowe, dwudzieste spotkanie przeżywali pracownicy wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska. Dwudniowej pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Bądźmy świadkami miłości", co jak zauważyła Dorota Jakuta, współorganizatorka z Bydgoszczy, stanowi także nawiązanie do słów Jana Pawła II. „Te słowa papież powiedział do młodzieży w 2002 r. Dla mnie był to człowiek, który słuchał każdego człowieka i słyszał nas, nie wiem czy my słyszymy nauczanie Jana Pawła II" – stwierdziła przedstawicielka bydgoskiej Izby Wodociągowej.
 
W pielgrzymce pracowników wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska wzięło udział kilka tysięcy osób. W kazaniu bp Jan Tyrawa z Bydgoszczy przywołał słowa Jana Pawła II dotyczące polskiej kultury, wypowiedziane w 1980 r. w UNESCO w Paryżu: „jestem synem narodu, którego sąsiedzi skazali na śmierć, na wymazanie, a on przetrwał. Przetrwał prześladowanie, upokarzanie, udręki. Przetrwał nie dzięki potędze militarnej, ale dzięki potędze własnej kultury, która okazała się być większą od tamtych potęg".
 
Bp Tyrawa wyjaśnił, że fenomen polskiej kultury polegał zawsze na łączeniu w codzienności sfery religijnej i narodowej, a Jasna Góra jest miejscem, które o tym przypomina.
 
Na zakończenie Mszy św. nastąpiło dokonanie Aktu Zawierzenia środowiska zawodowego Pani Jasnogórskiej, a uczestnicy spotkania wystosowali telegram do Ojca Świętego Benedykta XVI z zapewnieniem o swojej modlitwie.
 
Wodociągowcy jako wotum pozostawili na Jasnej Górze kolejny, ozdobny właz kanalizacyjny oraz płyty na wejście do podziemnej krypty, gdzie spoczywają paulini i dobrodzieje sanktuarium jasnogórskiego.
 
Po raz 14. do Sanktuarium pielgrzymowali funkcjonariusze straży więziennej. Także to spotkanie upływało na refleksji związanej z papieżem z Polski. Ks. Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa w Polsce przypomniał słowa Jana Pawła II skierowane do więźniów: „jesteście skazani, ale nie potępieni" i podkreślił, że te słowa są wyznacznikiem pracy wśród osadzonych. „Przed nami jest człowiek, z którym trzeba pracować i którego trzeba przywrócić społeczeństwu i sobie samemu", zauważył kapelan.
 
Z kolei Jacek Włodarski, dyrektor generalny Służby Więziennej w Polsce wspominając wizytę Jana Pawła II w więzieniu w Płocku, powiedział, że wciąż ma przed oczami jak Ojciec Święty łamiąc reguły ochronne, wszedł do osadzonych i do grupy recydywistów.
 
W Polsce w 158 zakładach karnych i aresztach śledczych, wśród 81 tys. skazanych, służbę pełni ok. 28 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.
 
W Częstochowie na obchody X Dnia Papieskiego złożyły się dziś m.in.: Msza św. celebrowana w Archikatedrze. Po Eucharystii nastąpiło przejście na Plac Daszyńskiego i złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. Dziś na Błoniach Jasnogórskich odbędzie się tradycyjny Bieg Papieski.

KAI/psd

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda