Home WiadomościArchiwum Ukraina: Pallotyni szukają środków na Ośrodek Religijno-Kulturowy w Kijowie

Ukraina: Pallotyni szukają środków na Ośrodek Religijno-Kulturowy w Kijowie

Redakcja
. Ma on się opierać na trzech głównych filarach: działalności kulturalnej i historyczno-naukowej, integralno-rozwojowej oraz trzeźwościowej. – „Projekt już mamy, teraz szukamy funduszy na realizację zadania” – powiedział ks. Wiesław Pęski, który przebywał w Polsce.

 
Ks. Pęski podkreślił, że ośrodek ma na celu ukazać katolickie i polskie dziedzictwo kulturowe na terytorium Ukrainy i jego wpływ na historię, kulturę, religijność kraju, a także pomóc katolikom w głębszym zrozumieniu swojej tożsamości. Podkreślił również, że od 6 lat parafia współpracuje z ukraińskimi malarzami. – „Owocem tej współpracy jest kolekcja obrazów przedstawiających niegdysiejsze piękne dzieła architektury, dziś przeważnie zniszczone, świątynie i klasztory katolickie, zamki i pałace. Na dzień dzisiejszy mamy 115 takich prac, do każdej z nich jest opis oraz historia danego obiektu. Pierwsze obrazy z kolekcji zostały przedstawione na ekspozycji Świątynie katolickie i pamiątki historyczne oczami artystów ukraińskich" – powiedział ks. Pęski, który był gościem Radia Plus Radom. Ks. Pęski dodaje, że koniecznością jest organizowanie sympozjów i konferencji poświęconych kulturze katolickiej oraz historii Kościoła katolickiego w Ukrainie i świecie.

W ośrodku mają się odbywać również rekolekcje i zajęcia Uniwersytetu „Trzeciego Wieku". W planach jest także utworzenie szkoły profilaktyki uzależnień. – „Będzie organizowana na wzór „Szkół Terapii Uzależnień" w Polsce. Chodzi o adaptację programów tych szkół i pomoc autorytetów w tej dziedzinie, których będziemy zapraszać z Polski. Szkoła będzie skupiona na aspekcie teoretycznym, jednak dla pełnowartościowego przygotowania specjalistów konieczna jest część praktyczna, dlatego będziemy współpracować z różnymi centrami rehabilitacyjnymi. Przy szkole będą odbywać się indywidualne konsultacje dla osób uzależnionych oraz ich rodzin, a także to będzie miejscem spotkań dla grup samopomocy" – powiedział ks. Pęski. Parafia Chrystusa Króla Wszechświata jest jedną z 8 parafii w niemal 4-milionowym Kijowie. Do katolicyzmu przyznaje się obecnie przeszło milion mieszkańców, z których ponad 10 tys. mieszka na terenie parafii.

Źródło: rm / Radom, IDK [KAI]

Za: InfoSAC 28/09/2011 [20]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda