Home WiadomościArchiwum Uroczyste powitanie sióstr Anuncjatek w Licheniu

Uroczyste powitanie sióstr Anuncjatek w Licheniu

Redakcja
W środę 25 marca w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu uroczyście powitane zostaną siostry Anuncjatki z Żeńskiego Zakonu Maryi Dziewicy.

Zakonnice przyjechały z Francji do Lichenia na stałe. W imieniu księży Marianów powita je Ordynariusz Włocławski.

Modlitwa, to główny powód obecności sióstr w Licheniu. Liczymy, że gorliwa i zarazem piękna modlitwa będzie wspomagała naszą pracę apostolską – mówi kustosz Sanktuarium ksiądz Wiktor Gumienny MIC.

Uroczysta Msza święta powitalna odbędzie się w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Doroty o godzinie osiemnastej. Przewodniczyć jej będzie ks. bp Wiesław Mering.

Anuncjatki z podparyskiego Thiais z Marianami łączy bardzo wiele. Żeński Zakon Maryi Dziewicy, oficjalna nazwa zakonu sióstr anuncjatek, ma już ponad 500-letnią historię. Duchowość Maryjna łączy ten żeński, francuski zakon ze Zgromadzeniem Księży Marianów. Zgromadzenie Marianów jest bowiem pierwszym i jedynym w świecie zakonem męskim, założonym w 1673 roku przez błogosławionego o. Stanisława Papczyńskiego, dla którego reguła Dziesięciu Cnót Najświętszej Maryi Panny, zaczerpnięta od Anuncjatek, stała się zasadą życia.

Zabiegi o stałą obecność zakonu kontemplacyjnego w licheńskim Sanktuarium trwały od lat. Pierwsze sporadyczne kontakty miały miejsce w latach 20 i 30 ubiegłego wieku. Kolejne, które zaowocowały trwałą współpracą, w latach 80-tych. Marianie którzy uczyli się przed wyjazdem na misje języka we Francji, nawiązali bliższe relacje. Siostry z kolei od dwóch lat uczyły się intensywnie języka polskiego.

Na początek przyjeżdżają na stałe cztery zakonnice – mówi kustosz Sanktuarium – docelowo będzie ich około 10. W tym celu na wiosnę rozpoczynamy w lesie grąblińskim, miejscu objawień Maryi, budowę klasztoru. Pierwsze prace zostały już w tym miejscu rozpoczęte. Teraz siostry mieszkać będą w pomieszczeniach nad licheńskim centrum pomocy – dodaje ks. Wiktor Gumienny.

Zakonnice noszą piękne, kolorowe habity. Każdy kolor ma swoje znaczenie. Szary – oznacza pokutę i ubóstwo; czerwony – mękę Chrystusa, miłość, radość; biały – czystość Maryi. Na szyi siostry noszą niebieską wstążkę z medalionem, ich habity, na wzór franciszkański, są przepasane sznurem z 10 węzłami, symbolizującymi regułę 10 ewangelicznych cnót Najświętszej Maryi Panny, na której powstał zakon. Anuncjatki (nazwa ta wywodzi się od słowa „annonciade”, które oznacza zwiastowanie) noszą na głowach czarne welony.

W sześciu klasztorach we Francji i Belgii pracuje 100 anuncjatek.

Więcej informacji na stronie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda