Home WiadomościArchiwum Urodziny najstarszego paulina na świecie

Urodziny najstarszego paulina na świecie

Redakcja
Najstarszy paulin na świecie br. Kazimierz Paśnik obchodził swoje 97. urodziny w dniu 12 kwietnia w Amerykańskiej Częstochowie.
Dostojny jubilat urodził się 12 kwietnia 1914r., z rodziców Władysława Paśnik i matki Emilii z domu Zdunek, w miejscowości Przypisówka. Na chrzcie św., 27 kwietnia tego samego roku otrzymał imię Czesław.

 
Do Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika, na kandydaturę został przyjęty w 29 maja 1931r., przez o. Piotra Markiewicza (1915 -1931), ówczesnego przeora Jasnej Góry. Habit zakonny otrzymał 29 lutego 1932 r., wtedy to nadano mu imię Kazimierz. Po dwuletnim nowicjacie w Leśnej Podlaskiej, 29 lutego 1934 r. złożył pierwszą profesję zakonną, ślubując czystość, ubóstwo i posłuszeństwo.

12 maja 1934 r. wraz z szesnastoma zakonnikami wyjechał na Węgry, razem z generałem o. Piusem Przeździeckim. Lata 1950-1955 r. spędził w Rzymie. Posługiwał przy polskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie codziennie służył ks. arcybiskupowi Józefowi Gawlinie, Duszpasterzowi Polaków rozsianych po świecie.

Dnia 9 lipca 1955 r., okrętem amerykańskim Consitution wyjechał z Neapolu do Ameryki. Do Nowego Jorku przybył 18 lipca 1955 r. Do dnia dzisiejszego przebywa w Stanach Zjednoczonych w Doylestown. Każdego dnia przez swoją modlitwę, udział w Eucharystii, adorację Najswiętszego Sakramentu, wypełnia swoje brackie powołanie. Pielgrzymi, którzy przybywają do Amerykańskiej Częstochowy, znają dobrze br. Kazmierza, który przyjmuje również intencje na Msze św. w każdą niedzielę.

W dniu urodzin cała wspólnota posługująca w Duchowej Stolicy Polonii, modliła się w intencji br. Kazimierza oraz dziękowała za dar jego życia, pogodę ducha, modlitwę i świadectwo powłania zakonnego.

Dla najstarszego paulina na świeie br. Kazmierza Paśnika (97 lat), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Jasnogórskiej, zdrowia i siły.

o. Michał Czyżewski OSPPE
Doylestown

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda