USA: FrancisCorps mają 10 lat

Od 10 lat franciszkanie w Stanach Zjednoczonych prowadzą projekt duszpasterski pod nazwą FrancisCorps (Grupy Franciszkańskie). Jest to program dla wolontariuszy, którzy przez rok opiekują się imigrantami, chorymi i ubogimi w USA i Kostaryce.

FrancisCorps to grupy młodych, w wieku od 21 do 25 lat, głównie absolwentów szkół wyższych, którzy chcą doświadczyć służby ludziom potrzebującym. Wolontariusze angażują się w roczny program, który służy ich osobowemu i duchowego rozwojowi w oparciu o duchowość św. Franciszka i św. Klary z Asyżu.

Jedną część projektu młodzi przeżywają w Syracuse (w stanie Nowy Jork), a drugą w San Jose (w Kostaryce). Pracują z uchodźcami, imigrantami, opiekują się niewidomymi, niesłyszącymi, niepełnosprawnymi fizycznie, w szpitalach opiekują się małymi dziećmi i przewlekle chorymi.

Założycielem i dyrektorem FrancisCorps jest amerykański franciszkanin brat James Moore OFMConv, należy do Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP. Był nauczycielem języka angielskiego i teatru w szkołach średnich, w zakonie odpowiadał za powołania i formację, prowadził ośrodek rekolekcyjny. Jest absolwentem kilku uniwersytetów.

Projekt FrancisCorps ma stronę internetową: www.franciscorps.org. Na stronie www.franciscans.org/franciscorp.cfm można posłuchać świadectw wolontariuszy biorących udział w projekcie.

za: www.franciszkanie.pl