Home WiadomościArchiwum USA: kapucyn indiańskiego pochodzenia nowym metropolitą Filadelfii

USA: kapucyn indiańskiego pochodzenia nowym metropolitą Filadelfii

Redakcja
Benedykt XVI przyjął rezygnację z posługi pasterskiej, którą złożył ze względu na wiek 76-letni arcybiskup Filadelfii kard. Justin Francis Rigali. Jego następcą mianowany został przez Papieża abp Charles Joseph Chaput OFMCap, dotychczasowy metropolita Denver.

 
Nowy metropolita Filadelfii urodził się 66 lat temu. Jego matka należała do algonkińskiego plemienia indiańskiego Potawatomi, a ojciec był Kanadyjczykiem francuskiego pochodzenia. Po wstąpieniu do kapucynów i święceniach kapłańskich pełnił szereg funkcji w tym zakonie, m.in. w latach 1983-1988 prowincjała. Był też proboszczem w archidiecezji Denver, której został potem, w 1997 r., arcybiskupem, będąc wcześniej przez dziewięć lat biskupem Rapid City.

Abp Chaput znany jest z jasnego stanowiska w obronie wiary katolickiej i kwestiach moralnych, jak obrona życia nienarodzonych czy małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Będąc jedynym w episkopacie USA arcybiskupem indiańskiego pochodzenia, jest w nim przewodniczącym podkomisji ds. amerykańskich tubylców. Jako jeden z pięciu biskupów był w latach 2009-2010 uczestnikiem wizytacji apostolskiej Legionistów Chrystusa, prowadząc ją w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a wcześniej, w 2007 r., prowadził dochodzenia w sprawie kontrowersyjnego biskupa Williama Morrisa z australijskiej diecezji Toowoomba, usuniętego następnie z urzędu. Doświadczenia związane z tymi zadaniami, jak i z 23 latami posługi biskupiej przydadzą mu się obecnie w archidiecezji filadelfijskiej, wstrząśniętej niedawno, w lutym b.r., ujawnieniem kolejnych skandali w związku z nadużyciami seksualnymi duchownych.

ak/ rv, cna, aci, ncronline, nytimes

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda