Home WiadomościArchiwum USA: wizytacja zakonnic – ostatni etap

USA: wizytacja zakonnic – ostatni etap

Redakcja
Watykańska wizytacja zakonnic w USA wkroczyła w czwartą, ostatnią fazę. Polega ona na zakończeniu i przesłaniu Stolicy Apostolskiej ponad 400 raportów zawierających informacje zebrane od 2009 r., kiedy to rozpoczęto wizytację. Matka Mary Clare Millea, której powierzono przewodnictwo nad przebiegiem wizytacji, stwierdziła, że wszystkie raporty, nad którymi rozpoczęła pracę we wrześniu ubiegłego roku, powinny być gotowe do 31 stycznia.

 
Informacje przekazane Stolicy Apostolskiej w raportach pochodzą z wielu źródeł. Składają się na nie: wizyty komisji w poszczególnych domach zakonnych, odpowiedzi na kwestionariusze, do wypełnienia których zobowiązano wszystkie zgromadzenia żeńskie, korespondencja własna m. Mary Clare, a także dobrowolne wyjaśnienia pojedynczych zakonnic. Poproszona o komentarz w sprawie raportów, m. Mary Clare powiedziała, że „są one interesujące", odmawiając dalszych wyjaśnień.

Powodem rozpoczętej w styczniu 2009 r. wizytacji był dramatyczny spadek żeńskich powołań zakonnych od końca lat 60., jak również potrzeba sprawdzenia jakości życia religijnego amerykańskich wspólnot. Niepokój wzbudzała także polityka finansowa niektórych zgromadzeń.

Aktualnie w Kościele amerykańskim jest około 67 tysięcy zakonnic.

A. Pożywio, Chicago

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda