Home WiadomościArchiwum VI Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce

VI Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce

Redakcja
W dniach 2 – 4 września 2011r. w Pocysterskim Zespole Kulturowym w Jemielnicy, pod Patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się VI Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce. Spotkają się tam gospodarze obecnych i dawnych obiektów stanowiących cysterskie dziedzictwo w Polsce usytuowanych na jednej z głównych dróg kulturowych Europy.

 
Oprócz nich przybędą do Jemielnicy przedstawiciele środowisk naukowych, zajmujących się problematyką cysterską oraz wszystkich zainteresowani kulturą, tradycją i znaczeniem obecności  Szarych Mnichów w historii Kościoła i Europy. To międzynarodowe wydarzenie stanie się doskonałą okazją do zaprezentowania całego bogactwa dziedzictwa kulturowego cystersów na Śląsku w kontekście walorów kulturowych regionu.

W programie VI Forum znajdzie się m.in.: konferencja naukowa „Forum scientiae cisterciense", w czasie której naukowcy z Czech, Francji, Niemiec i Polski omówią problematykę działalności gospodarczej cystersów; panel dyskusyjny prezentujący doświadczenia w zakresie promocji dziedzictwa kulturowego; koncert Filharmonii Opolskiej, a także pierwszy Jarmark Cysterski w Jemielnicy.

Podczas pierwszego dnia Forum  Biskup Opolski prof. dr hab. Andrzej Czaja, przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. w jemielnickim kościele parafialnym. Biskup Gliwicki Jan Wieczorek, poprowadzi nabożeństwo przed obrazem Matki Boskiej Pokornej w kościele parafialnym w Rudach, które odwiedzą uczestnicy Forum w jego drugim dniu.

W wydarzeniach tych wezmą udział znakomici goście z kraju i zza granicy, wśród których znajdą się m.in: przedstawiciele Europejskiej Karty Opactw i Miejsc Cysterskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Klasztoru Doberan i Stowarzyszenia Klasztorów z Meklemburgii, Forum Cystersów Morza Północnego i Bałtyku, a także  goście z Niemiec Francji oraz Republiki Czeskiej.

Zaproszeni do udziału w „Forum" zostali także Ojcowie cystersi z wszystkich głównych ośrodków polskiej Kongregacji Cystersów, przedstawiciele wszystkich szczebli samorządów polskich ośrodków cysterskich i pocysterskich. Przewidziana jest również obecność reprezentantów organizacji pozarządowych zajmujących się organizacją i promocją Szlaku Cysterskiego w Polsce.

Za: www.wachock.cystersi.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda