Home WiadomościArchiwum VIII Zjazd Gnieźnieński: Rodzina nadzieją Europy

VIII Zjazd Gnieźnieński: Rodzina nadzieją Europy

Redakcja
100309c.png „Rodzina nadzieją Europy” – to hasło kolejnego, ósmego już Zjazdu Gnieźnieńskiego. Odbędzie się on między 12 a 14 marca 2010 r. w Gnieźnie, kolebce chrześcijaństwa w Polsce, mieście św. Wojciecha – świętego, o którym Jan Paweł II mówił jako o patronie jedności europejskiej.
Tym razem główną osią obrad zjazdu jest rodzina – podstawowe środowisko życia i kształtowania człowieka. Pragniemy pokazać, że kwestia małżeństwa i rodziny jest kluczowa dla przyszłości Europy, a właściwe myślenie o małżeństwie i rodzinie ma szerokie konsekwencje dla myślenia o Kościele, polityce, Europie.

My, Europejczycy, doświadczamy kryzysu rodziny. Kwestionowana jest sama jej definicja jako trwałego związku mężczyzny i kobiety połączonych miłością, którego celem jest przyjęcie na świat i wychowanie przyszłych pokoleń. Obserwujemy rozpad tych związków, niechęć do posiadania dzieci, coraz bardziej powszechne zjawisko życia w pojedynkę, samotności.

Czym jest rodzina? Jaka jest jej przyszłość? – w Europie potrzeba szerokiej debaty na ten temat. Jesteśmy przekonani, że my chrześcijanie powinniśmy w tej debacie aktywnie uczestniczyć. Do tego jednak potrzeba głębokiej refleksji nad nasza własną tożsamością, nad naszym własnym rozumieniem pojęcia rodziny, jej sensu, jej celu; nad tym co nas w tym kontekście dzieli, ale przede wszystkim – co łączy.

Do dyskusji zapraszamy wybitnych specjalistów z całego świata, przedstawicieli Kościołów i religii, polityków, ludzi kultury i ekonomistów. Zapraszamy liczne organizacje pozarządowe, ruchy i wspólnoty religijne, fundacje bądź stowarzyszenia, które za cel stawiają sobie pracę na rzecz rodziny i jej promocję. A przede wszystkim zaproszenie kierujemy do rodzin. Mamy świadomość, że debatę o roli rodziny w Europie rozpocząć musimy od odnowy naszych własnych rodzin.

Rodzina w dzisiejszym świecie

Program zjazdu oparty został na trzech filarach tematycznych, realizowanych w poszczególnych dniach obrad.

Pierwszy dzień skoncentrowany będzie wokół dyskusji o wizji i zadaniach rodziny, jaka ostro dzieli współczesny świat i Europę. Dlatego temat „Chrześcijaństwo a rodzina” przedstawi kard. Peter Erdö, Prymas Węgier, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Ukazana zostanie biblijna wizja rodziny, wspólna dla judaizmu i chrześcijaństwa, co będzie następnie kontynuowane w formie debaty międzyreligijnej z udziałem także przedstawicieli islamu.

ON – ONA i co dalej?

Drugim fundamentalnym wątkiem zjazdu będzie wspólna refleksja, skoncentrowana wokół odpowiedzi na pytanie: jak żyć w rodzinie i jak budować w niej relacje? Jak przeżywać miłość, aby była to droga ku szczęściu? Każdy z nas bowiem jest powołany do miłości. Jej drogi bywają nieraz bardzo kręte.

Znani psycholodzy, młodzi zakochani ludzie jak i małżonkowie z wieloletnim stażem, będą dzielić się doświadczeniem jak budować miłość na różnych etapach życia. Wspólnie poszukiwać będziemy odpowiedzi czy np. antykoncepcja rzeczywiście buduje miłość, czy być może ją niszczy.

Jak więc mówić o miłości – nie w formie ograniczeń, zakazów i nakazów – ale tak aby w pełni można było się realizować przez ten dar. Jak go ocalić, żyjąc w otoczeniu „kultury seksu”, gdzie sprzedaż i konsumpcja stawiane są na piedestale hierarchii wartości. Nawiążemy też do „teologii ciała” Jana Pawła II, traktowanej jako jedno z największych osiągnięć pontyfikatu, ale nawet sam Kościół ma trudności z jej przekazywaniem.

Wiele miejsca zajmie sprawa dialogu w rodzinie i wychowania. Jak być matką, jak być ojcem w świecie, gdzie dewaluują się wszelkie autorytety? Czy duchowość w małżeństwie winna być realizowana razem czy osobno, jakie jest jej znaczenie dla rodziny?

Szukać też będziemy odpowiedzi na pytanie jak realizować powołanie do miłości, nie żyjąc w konkretnym związku czy małżeństwie. Jak na to wezwanie odpowiedzieć będąc kapłanem, „singlem”, żyjąc w pojedynkę czy nawet mając orientację homoseksualną?

Ważne miejsce zajmie refleksja o rodzinie, która staje wobec szczególnych wyzwań, takich jak niepełnosprawność, wielodzietność lub niemożność posiadania dzieci. Wreszcie co robić, gdy następuje katastrofa, kończąca się rozpadem, gdyż taka sytuacja jest też zadaniem, a nie tylko porażką.

Tę część zjazdu – poświeconą relacjom w rodzinie – dopełnią liczne spotkania warsztatowe, podczas których będziemy mogli przeżywać i rozwiązywać konkretne sytuacje w relacji z innymi czy w rodzinie.

Rodzinna czy „antyrodzinna” Europa i Polska?

Trzeci dzień zjazdu poświęcony zostanie miejscu rodziny w społeczeństwie i państwie. Poszukiwać będziemy odpowiedzi jaka winna być polityka na rzecz rodziny: w Europie i w Polsce? Jest to sfera bardzo rozwinięta w większości krajów Unii Europejskiej, a u nas niemal nie istnieje. Wydatki na politykę rodzinną w Polsce należą do najniższych w Europie. Wspieranie rodziny w jej funkcji prokreacyjnej i wychowawczej są najniższe w Europie. Zasiłki na dzieci są najniższe wśród państw Unii, ale niższe także w porównaniu do Ukrainy i Rosji.

Konieczne jest zatem uruchomienie w Polsce poważnej debaty na ten temat. Tym bardziej, że dotąd pomysły jakiegokolwiek wspierania rodziny w jej podstawowych funkcjach, są traktowane w Polsce jako próba powrotu do socjalizmu. Tymczasem „inwestycja w rodzinę” jest jedną z najbardziej korzystnych długofalowych inwestycji z punktu widzenia społeczeństwa i państwa.

Dialog ekumeniczny i międzyreligijny

Ufamy – że tradycyjnie już – zjazd „Rodzina nadzieją Europy” stanie się ważnym miejscem dialogu ekumenicznego i między religiami. Wychodzimy z założenia, ze kryzys rodziny jest tak silny, że aby go przezwyciężyć, niezbędne jest wspólne działanie nie tylko poszczególnych Kościołów, ale wręcz sojusz trzech religii monoteistycznych, dla których – niezależnie od wszelkich różnic – rodzina zawsze była priorytetem.

Dlatego, oprócz ekumenicznych i międzyreligijnych debat na ten temat, ważnym wydarzeniem zjazdu będzie publiczna modlitwa przedstawicieli trzech religii w intencji rodziny w Europie.

Debaty, świadectwa i modlitwa

To trzy elementy, na których od lat oparty jest program Zjazdu Gnieźnieńskiego. Zjazd ten będzie nie tylko wydarzeniem, ale i ważnym przeżyciem nie tylko dla jego uczestników lecz i mieszkańców Gniezna.

Duchowość Zjazdu to nie tylko wysłuchanie świadectw, wykładów i debat, ale i wspólna modlitwa, śpiewy, Msza św. Wszystko w duchu wzajemnej wymiany darów, dzielenia się. Mnogość reprezentowanych ruchów, narodowości, wyznań i religii sprawi, że Zjazd może być także silnym przeżyciem społecznym, poznawczym, towarzyskim. Będzie to okazja, aby poznać inne kraje, Kościoły, a także nawiązać kontakty – znaleźć inspirację, aby szerzyć idee zjazdu w swoich środowiskach.

Uczestnicy

Zjazd „Rodzina nadzieją Europy” nakierowany jest na liderów ponad 250 organizacji chrześcijańskich z Polski i innych krajów Europy (z uwzględnieniem Europy środkowej i wschodniej, a w szczególności krajów Grupy Wyszehradzkiej). Zapraszamy Austriaków, Belgów, Białorusinów, Brytyjczyków, Czechów, Estończyków, Francuzów, Holendrów, Hiszpanów, Litwinów, Łotyszy, Niemców, Polaków, Rosjan, Rumunów, Słowaków, Ukraińców, Węgrów, Włochów. Przewidujemy w sumie około tysiąc uczestników, w tym ponad 100 osób z terenów byłego ZSRR. Większość uczestników zjazdu stanowić będą obywatele państw Grupy Wyszehradzkiej.

Organizatorom zjazdu zależy, aby nie był on zamknięty wyłącznie w obrębie krajów obecnej Unii Europejskiej, lecz aby był też ważnym pomostem na Wschód, ułatwiającym dialog z chrześcijańskimi elitami tych krajów.

Komisja Programowa Zjazdu

Zobacz więcej: www.zjazd.eu.


 
Blisko 100 prelegentów i osobistości z Polski i z zagranicy w Gnieźnie od 12-14 marca będzie dyskutować na temat rodziny i jej miejsca w polskim i europejskim środowisku. Rangę tej debaty podnoszą osoby, które patronują Kongresowi: Prymas Polski – Arcybiskup Henryk Muszyński i Prezydent RP Lech Kaczyński, którzy będą uczestniczyć w Zjeździe.

Do dyskusji zapraszamy wybitnych specjalistów z całego świata, przedstawicieli Kościołów i religii, polityków, ludzi kultury i ekonomistów. Swój udział już potwierdzili m. in. kard. Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, ks. Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny COMECE, ks. prof. Tony Anatrella, psychiatra, doradca Papieska Rady ds. Rodziny i Cathy i Pierre-Yves Denis, Chemin Neuf. O rodzinie z punktu widzenia religii żydowskiej będzie mówić Bella Szwarcman-Czarnota, redaktorka i felietonista w „Midraszu”, znawczyni żydowskiej tematyki kobiecej, filozofka i tłumaczka. Z pozycji muzułmańskiej o rodzinie wypowie się Hamideh Mohagheghi (Niemcy) – przewodnicząca zarządu Muslimische Akademie in Deutschland, Institut der Evangelischen Theologie, Universität Paderborn. Środowisko niekatolickie będzie reprezentował między innymi ks. sup. Jan J. Ostryk, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny.

VIII Zjazd Gnieźnieński będzie ważnym wydarzeniem medialnym. Patronat nad Zjazdem objęły najpoważniejsze media w Polsce – Telewizja Polska, Polskie Radio, Gość Niedzielny. Popularny program TVP „Między ziemią a niebem” będzie w całości nadawany ze studia w Gnieźnie.

Wreszcie Kongres będzie wielkim wydarzeniem ekumenicznym. O randze tego spotkania świadczy fakt, że swój przyjazd zadeklarował Metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego. W ciągu Zjazdu odbędą się nabożeństwa ekumeniczne w gnieźnieńskich parafiach a w sobotę wieczorem zapraszamy na Ekumeniczną Drogę Życia – wspólną modlitwę chrześcijańskich Kościołów na ulicach Gniezna.

Część Zjazdu – poświęconą relacjom w rodzinie – dopełnią liczne spotkania warsztatowe, podczas których będziemy mogli przeżywać i rozwiązywać konkretne sytuacje w relacji z innymi czy w rodzinie.

W tym Zjeździe może uczestniczyć każdy. Szczególnie zapraszamy przedstawicieli Ruchów, organizacji rodzinnych, ale również osoby indywidualne, którym bliska jest tematyka rodzinna.

Swój udział można rejestrować na naszej stronie internetowej: www.zjazd.eu w rubryce – strefa uczestnika.

Serdecznie zapraszamy!

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda