Home WiadomościArchiwum W Kustodii Ziemi Świętej: Wieczernik

W Kustodii Ziemi Świętej: Wieczernik

Redakcja
090513a.jpg Jerozolima, stolica państwa Izrael, jest obecnie miejscem styku trzech religii monoteistycznych, judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Na Syjonie – jednym ze wzgórz starego miasta – znajduje się Wieczernik. Wczoraj modlił się tam papież Benedykt XVI.
Wieczernik – po łacinie Coenaculum – to pomieszczenie w jednym z domów jerozolimskich, gdzie Jezus Chrystus spożył Ostatnią Wieczerzę z apostołami. Tam został ustanowiony sakrament Eucharystii, tam Zmartwychwstały ukazał apostołom i tam miało miejsce Zesłanie Ducha Świętego.

 
Już na przełomie I i II wieku powstała w tym miejscu świątynia chrześcijańska. Około 400 r. zbudowano bazylikę, zwaną Matką Wszystkich Kościołów. Wielokrotnie burzono ją i odbudowywano, była własnością to chrześcijan, to muzułmanów. Dzięki zabiegom dyplomatycznym król Neapolu Robert Andegaweński wykupił Wieczernik od sułtana Egiptu i w 1333 r. ofiarował go franciszkanom.

Zakonnicy otrzymali wówczas również prawo do odprawiania nabożeństw w bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie i w bazylice Bożego Narodzenia w Betlejem.
Już w 1335 r. franciszkanie wybudowali w pobliżu Wieczernika klasztor. Kiedy muzułmanie kolejny raz zagrabili Wieczernik, w 1551 r. bezpowrotnie usunęli stamtąd franciszkanów. Bazylikę zamienili na meczet.

090513b.jpg

Franciszkanie powrócili na jerozolimski Syjon dopiero w XX wieku, w 1936 r. W sąsiedztwie Wieczernika wybudowali niewielki klasztor oraz świątynię, tzw. Kościół przy Wieczerniku.
Od 1948 r. Wieczernik jest własnością państwa Izrael. Każdego roku katolicy łacińscy razem z franciszkanami celebrują tam nieszpory Zesłania Ducha Świętego, co przypomina, że są oni prawowitymi właścicielami tego miejsca. Do dzisiaj franciszkański kustosz Kustodii Ziemi Świętej nosi oficjalny tytuł "Gwardiana świętej Góry Syjon". 

12 maja miejsce to nawiedził papież Benedykt XVI, odbywający pielgrzymkę apostolską do Jordanii, Izraela i Autonomii Palestyńskiej. W drzwiach Wieczernika oficjalnie przywitał go generał Zakonu Braci Mniejszych o. José Rodriguez Carballo OFM, a chwilę później przemówienie powitalne wygłosił kustosz kustodii o. Pierbattista Pizzaballa OFM.
Ojciec Święty na zakończenie słowa skierowanego do uczestników tej uroczystości podziękował franciszkanom za kilkusetletni trud bycia wiernymi strażnikami i kustoszami miejsc świętych.

wp

Za: www.franciszkanie.pl .

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda