Warto zobaczyć – Popiełuszko. Wolność jest w nas

Czcigodni Księża, Ojcowie i Bracia, pragnę zachęcić do obejrzenia w kinach filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” i zaproszenia podopiecznych, parafian oraz młodzieży na ten film. Jak wskazują dotychczasowe reakcje dla wielu młodych widzów film stanowi głębokie przeżycie, które może zastąpić niejedą lekcję.

Po projekcji filmu Mama ks. Jerzego powiedziała: „Jestem bardzo wzruszona, przeżyłam wszystko jeszcze raz”, Abp. Kazimierz Nycz: „Zobaczyłem człowieka, który był odważny, mężny, ale zwyczajny; człowieka, który walczył o godność, o prawdę i o to, żeby ludzie umieli zło dobrem zwyciężać.”, Jan Żaryn: „Pod względem historycznym jest doskonały” , Jerzy Hoffman: „Film ogląda się świetnie. Nie jest przegadany ani przesłodzony”.

Do obejrzenia filmu zachęcają również biskupi, którzy w komunikacie z 11 marca 2009 r. napisali: Konferencja Episkopatu Polski wyraża podziękowanie producentom filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” za odważne podjęcie wyzwania i ukazanie współczesnemu pokoleniu postaci Kapłana – Męczennika, dziś kandydata na ołtarze, Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Biskupizachęcają zwłaszcza młodzież, katechetów i wychowawców do obejrzenia filmowej lekcji niedawnej historii naszego Narodu.

Koszt filmu (12 mln zł) w większości pokryty został z zaciągniętych przez nas kredytów, które musimy szybko spłacić. Dlatego każdy sprzedany bilet kinowy zwiększa szansę na podejmowanie podobnych wyzwań w przyszłości.

W obrazie „Popiełuszko. Wolność jest w nas” wykorzystaliśmy najnowocześniejsze technologie nie stosowane dotychczas na taką skalę w polskich filmach. W zdjęciach realizowanych przez 7 miesięcy w 14 miejscowościach wzięły udział tysiące statystów i ponad 200 aktorów. Wśród nich m.in. Jan Englert, Kazimierz Kaczor, Maja Komorowska, Krzysztof Kolberger, Władysław Kowalski, Marta Lipińska, Radosław Pazura, Joanna Szczepkowska, Zbigniew Zamachowski. Postać księdza Jerzego odtwarza Adam Woronowicz, który był przygotowywany do tej roli wiele miesięcy, m.in. poprzez krótki udział w formacji w seminarium duchownym. W filmie pojawia się wielu autentycznych świadków historii. W 20 miastach Polski dostępne sa kopie filmu z polskimi napisami przygotowane z myślą o niedosłyszących.

Do szkół zostały wysłane pakiety materiałów edukacyjnych ułatwiających przeprowadzenie lekcji języka polskiego, historii i religii w oparciu o film, przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury i Instytut Pamięci Narodowej w ramach akcji społeczno edukacyjnej „Prawda jest nieśmiertelna”. Materiały pomocnicze są dostępne również na portalu internetowym pod adresem www.popieluszko.pl Na życzenie wychowawców i księży pokazy w kinach mogą poprzedzić prelekcje historyków z terenowych oddziałów IPN w całej Polsce. Rekomendujemy film dla uczniów od lat 12 i zachęcamy do korzystania z materiałów pomocniczych.

Oto przykład relacji o filmie zaczerpnięty z internetu:
uguara 5 marca 2009 20:43
Po przeczytaniu mnóstwa komentarzy postanowiłam i ja dać mu szansę :) choć przyznaję, że tematyka jest raczej różna od moich zainteresowań. A teraz wcale nie żałuję, to naprawdę wspaniała historia, którą ogląda się dosłownie z dumą i wypiekami na twarzy…tyle emocji już dawno nie towarzyszyło mi podczas seansu w kinie…zachęcam :)

bergemon 6 marca 2009 14:02
Mnie trochę "przymusiła" dziewczyna, że powinniśmy, że Popiełuszko to był "ktoś" itp. No i co? No znowu miała rację :D Wybraliśmy się ze znajomymi, film okazał się bardzo fajnym początkiem wieczoru, bo mieliśmy o czym rozmawiać, a kontrowersji było wiele…Ogólnie wszystkim nam się podobał, także polecam.

Julita i Rafał Wieczyńscy, producentka i reżyser filmu