Home WiadomościArchiwum Wernisaż rzeźby Ireny Sekulskiej w Galerii pod Aniołkiem

Wernisaż rzeźby Ireny Sekulskiej w Galerii pod Aniołkiem

Redakcja

W dniu 22 maja br. o godzinie 19.00 w Galerii „Pod Aniołkiem” Akademii Sztuk Przeróżnych na Zasolu, która działa przy Salezjańskim Centrum dla Dorosłych na os. Pileckiego (parafia Miłosierdzia Bożego), odbył się wernisaż wystawy znanej rzeźbiarki oświęcimskiej Ireny Sekulskiej.

W wernisażu, oprócz artystki, uczestniczyli zaproszeni goście – prezydent Miasta Oświęcim Janusz Marszałek, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego ks. dr Michał Kaleta sdb, przyjaciele i rodzina artystki, sympatycy jej twórczości, a także pracownicy i wolontariusze z Salezjańskiego Centrum dla Dorosłych oraz członkowie ASP na Zasolu.

Spotkanie poprowadził ks. dr Robert Bieleń sdb, dyrektor SCD i ASP na Zasolu. Przedstawiając twórczość Ireny Sekulskiej podkreślił, że jedne gremia artystyczne zaliczają ją do artystek nieprofesjonalnych, ale drugie – już do profesjonalnych. Omawiając jej dorobek artystyczny ks. Bieleń wskazał, że artystka wystawiała swoje prace między innymi w Krakowie (dwukrotnie w Piwnicy Pod Baranami oraz na Małym Rynku), w Warszawie (na II Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej w 1997 r., w Państwowym Muzeum Etnograficznym), w Bielsku-Białej (wystawa pt. „Patronki Polski i Europy w Sztuce Ludowej” w 2001 r.), w Kętach i Żywcu.

Pani Irena była też uczestniczką plenerów artystycznych, m.in. Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego w Radoczy pt. „Rodzinne Strony Jana Pawła II” w 1994 r. czy w Zatorze pt. ”Uroki Ziemi Zatorskiej” w 1997 r., a jej rzeźby znajdują się m.in. w Domu Pielgrzyma w Watykanie czy w Muzeum KL Auschwitz – Birkenau (rzeźby przedstawiają Edytę Stein, Maksymiliana Kolbe, Matkę z Nieżywym Dzieckiem, Więźnia „Muzułmanina” oraz Ojca z Dzieckiem).

Następnie ks. Robert wymienił otrzymane przez Irenę Sekulską niektóre nagrody i wyróżnienia, w tym nagrodę za zajęcie I miejsca w kategorii Twórców Profesjonalnych na konkursie Kapliczek w Warszawie w 2004 r. oraz wyróżnienie na konkursie pt. „Przydrożni Święci” na XXV Festiwalu Folkloru Górali Polskich – Żywiec 1994 r. oraz na I Wojewódzkim Konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową w Bielsku–Białej w 1995 r. Dyrektor SCD podsumowując twórczość pani Ireny zauważył, że można w niej wyróżnić kilka nurtów tematycznych – religijny, obozowy, ludowy oraz symboliczny (a tu m.in. zegary ścienne z drzewa poobozowego).

Na koniec ks. Bieleń przytoczył fragment opinii profesora Władysława Hodysa o Irenie Sekulskiej, który uznał za dobre podsumowanie jej twórczości: „…rzeźby przedstawiające kompozycję figuralne świadczą nie tylko o wybitnym temperamencie rzeźbiarskim autorki, ale też zadziwiają różnorodnością założeń artystycznych”. Potem, zaproszona przez dyrektora ASP na Zasolu, artystka podzieliła się z osobami będącymi na wernisażu wspomnieniami z historii swojej twórczości oraz odpowiadała na pytania obecnych osób.

50 rzeźb artystki, które już budzą ogromne zainteresowanie wśród dotychczas zwiedzających gości, można oglądać do dnia 1 czerwca 2008 r. włącznie. „Galeria pod Aniołkiem” jest otwarta w niedziele przed i po mszach świętych, natomiast w tygodniu w godz. 16.30-18.00 oraz zaraz po mszach wieczornych (ok. godz. 18.30). Kuratorem wystawy jest Zdzisław Wójcik z ASP na Zasolu.

ASP na Zasolu powstała 16 października 2007 r. Jest to obecnie czwarta wystawa w „Galerii pod Aniołkiem”. ASP na Zasolu zaprasza jednocześnie na aukcję prac, które miejscowi twórcy wystawią w połowie czerwca w „Galerii pod Aniołkiem”. Aukcja ta będzie miała na celu uzyskanie środków na dofinansowanie wypoczynku wakacyjnego dla potrzebujących dzieci, a o jej dokładnym terminie wkrótce poinformujemy wszystkich zainteresowanych.

źródło: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda