Home WiadomościArchiwum Parafia św. Feliksa w Warszawie ma 50 lat

Parafia św. Feliksa w Warszawie ma 50 lat

Redakcja

18 maja br. parafia św. Feliksa w Warszawie – Marysinie Wawerskim w radosnym dziękczynieniu wielbiła Boga za 50 lat istnienia. W kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski, który trzy lata temu został przekazany przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek na własność parafii, zabrzmiały słowa “Jubilate Deo”.

Przygotowaniem do tej niecodziennej uroczystości były trwające cały tydzień misje parafialne prowadzone przez ks. Marka Kruszewskiego, redaktora czasopisma “Idziemy”. Siostry mieszkające i pracujące na terenie tej parafii modliły się w zakonnej kaplicy w intencji misji, księdza, który głosił Słowo Boże, duszpasterzy parafii oraz wszystkich uczestników.

Jubileuszowe świętowanie było odnowieniem życia sakramentalnego we wspólnocie parafialnej. Dokonywało się to stopniowo w ciągu niedzielnego dnia, wyjątkowego już z samego faktu przeżywania Uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

Jednocząca wokół Eucharystii rola parafii została podkreślona poprzez przystąpienie do Pierwszej Komunii św. dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 195. Zostały one przygotowane do tego szczególnego wydarzenia przez siostry katechetki: s.M. Reginę i s. Katarzynę M.

Na Mszy św. o godz. 10.00 małżonkowie odnowili swoją przysięgę małżeńską, wyrażając w ten sposób miłość do Boga i do siebie wzajemnie oraz wdzięczność za dar tego sakramentu, który kiedyś otrzymali we wspólnocie parafialnej.

Młodzież zaznaczyła swoją obecność w parafii poprzez przyjęcie sakramentu bierzmowania. O zstąpienie Ducha Świętego na nich modlił się J.E. Ks. Bp Kazimierz Romaniuk. On także położył na ich czoła olej krzyżma, a w homilii pouczył zgromadzonych o biblijnym sposobie świętowania jubileuszu – o “radosnej wdzięczności”. Po Mszy św. Ks. Biskup poświęcił dwa dzwony: jeden zregenerowany po wojennych “ranach", a drugi nowy, ufundowany przez rodziny z okazji 50 rocznicy istnienia parafii.

Kolejnym sakramentalnym akcentem przeżywania parafialnego święta było nawiązanie do kapłaństwa i życia zakonnego w duchu jubileuszowej wdzięczności za dar życia konsekrowanego. Do grona duszpasterzy parafii dołączyli zaproszeni kapłani pochodzący z tej parafii oraz s. Jadwiga, która obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia życia zakonnego. Wraz z Ks. Biskupem na Eucharystii było obecnych 12 kapłanów. Jednym z nich był Ks. prof. Józef Warzeszak, od 25 lat Kapelan wspólnoty Sióstr Felicjanek w Domu Prowincjalnym. Dostojni Jubilaci i Jubilatka zostali obdarowani przez Ks. Proboszcza Bernarda Czerwińskiego pamiątkowym medalem wybitym z okazji 50-lecia istnienia parafii. Uroczystej Liturgii towarzyszył śpiew chóru Sióstr Felicjanek pod przewodnictwem s.M. Kamili.

Przełożona Prowincjalna Sióstr Felicjanek, s. Magdalena M. Trzcińska przekazała w jubileuszowym darze nową chorągiew (wykonaną przez s.M. Sylwinę) z wizerunkiem Patronki parafialnego kościoła, Matki Boskiej Częstochowskiej, z jednej strony i z wizerunkiem bł. M. Angeli Truszkowskiej, Założycielki Zgromadzenia, z drugiej. Ks. Biskup poświęcił tę chorągiew, modląc się o to, aby ci, których ona zgromadzi, doznali Bożej łaski.

Bogu w Trójcy Przenajświętszej składamy dzięki za ogrom dobra, jakiego udzielił mieszkańcom tej parafii w ciągu 50 lat jej istnienia.

źródło: www.felicjanki.i365.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda