Home WiadomościArchiwum 28 czerwca abp. Hoser obejmie diecezję warszawsko-praską

28 czerwca abp. Hoser obejmie diecezję warszawsko-praską

Redakcja

Ingres do praskiej katedry nowego ordynariusza warszawsko-praskiego, abp. Henryka Hosera odbędzie się w sobotę 28 czerwca br. o godz. 10.00. 66-letni abp Henryk Hoser, urodzony w Warszawie lekarz i kapłan, misjonarz z zakonu pallotynów, przez ostatnie trzy lata pełnił funkcję sekretarza pomocniczego watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

Mianując go na to stanowisko w styczniu 2005 r., Jan Paweł II podniósł go jednocześnie do godności arcybiskupa.

Zawołaniem biskupim hierarchy są słowa z listu św. Jana Apostoła: Większy jest Bóg (Maior est Deus). Jak wyjaśnił, „Bóg jest większy niż kryzysy naszej ludzkiej tożsamości, większy niż nasza słabość również wtedy, gdy my wątpimy w samych siebie. Bóg jest większy niż zło i Zły”. W herb biskupi hierarcha wpisał płomień, który symbolizuje płomień wiary i miłości, który otrzymał w domu rodzinnym i w rodzinie zakonnej, oraz gwiazdę – znak ewangelizacji, głoszenia Ewangelii po krańce ziemi.

Po święceniach kapłańskich w 1976 roku pracował przez 21 lat w Rwandzie jako misjonarz i lekarz. Specjalizował się w duszpasterstwie rodzin, zakładał ośrodki zdrowia, organizował sesje formacyjne dla apostolstwa świeckich i pracowników środków społecznego przekazu. W czasie tragicznej wojny domowej między Tutsi i Hutu z 1994 r., w której zginęło ponad 800 tys. mieszkańców, w tym 3 biskupów, i zakazaniu nuncjuszowi apostolskiego powrotu do kraju, pełnił rolę wizytatora apostolskiego z pełnymi prawami nuncjusza. Po powrocie do Europy w 1996 r. pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji w swoim zakonie we Francji i Belgii, był m.in. duszpasterzem w strukturach Wspólnoty Europejskiej.

Diecezja warszawsko-praska powstała 25 marca 1992 r. na mocy bulli papieża Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus. Wydzielono ją z terytorium archidiecezji warszawskiej i częściowo z diecezji płockiej. Obejmuje obszar 3 300 km2, liczy 1 134 000 mieszkańców, w tym 1 089 000 katolików. Na terenie diecezji znajduje się 170 parafii. Diecezja liczy 475 księży diecezjalnych i 168 księży zakonnych. Pierwszym ordynariuszem diecezji był bp Kazimierz Romaniuk, obecnie senior, mieszkający na terenie diecezji, następnym – abp Sławoj Leszek Głódź, który 14 kwietnia br. został mianowany metropolitą gdańskim. Katedrą jest kościół pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze, konkatedrą została świątynia pw. Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku.

źródło: Biuro Prasowe KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda