Home WiadomościArchiwum Wielki Komandor Zakonu Maltańskiego

Wielki Komandor Zakonu Maltańskiego

Redakcja
Wielki Komandor Zakonu Maltańskiego Fra’ Gherardo Hercolani Fava Simonetti przybył na Jasną Górę. Wizyta w sanktuarium miała miejsce w sobotę, 28 marca 2009 roku.

„Motyw przyjazdu do Polski, to przede wszystkim być tu na Jasnej Górze, pokłonić się Matce Bożej, uczcić tą słynną Ikonę – powiedział Fra’ Gherardo Hercolani Fava Simonetti – To, co mnie zaskoczyło na pierwszym miejscu, to wielka pobożność Polaków, zwłaszcza ludzi młodych, których tutaj dużo zobaczyłem. Dla mnie, który przybywam z Włoch, jest to wielkie zaskoczenie, ponieważ u nas we Włoszech tego w takiej mierze nie widać, a młodzież jest przyszłością, nadzieją Kościoła”.

Podczas wizyty na Jasnej Górze Wielkiemu Komandorowi towarzyszyli:

  • J.E. Fra’ Carlo d’Ippolito di Sant’Ippolito, członek Suwerennej Rady Zakonu
  • J. E. Vincenzo Manno, ambasador Zakonu Maltańskiego w Polsce
  • Krzysztof Moczurad, wiceprezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich
  • Adam Leszczyński, kanclerz Związku Polskich Kawalerów Maltańskich

Dostojni goście uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w południe przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej.

Suwerenny Wojskowy Zakon Maltański, założony przed 950 laty, ma swoją siedzibę w Rzymie. Jest suwerennym i neutralnym podmiotem prawa międzynarodowego. Zakon działa w 120 krajach na całym świecie – m.in. na polu pomocy humanitarnej, opieki lekarskiej i pierwszej pomocy – dzięki zaangażowaniu 12,5 tys. członków, 80 tys. stałych wolontariuszy (w tym 2 tys. w Polsce) oraz 11 tys. lekarzy i pielęgniarek. Zakon Maltański organizuje akcje humanitarne na całym świecie, niosąc pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, epidemii oraz konfliktów zbrojnych. Związek Kawalerów Maltańskich rozpoczął oficjalną działalność w Polsce w 1920 r.

„Zakon we Włoszech ma wiele dzieł miłosierdzia m.in. szpital w Rzymie dla epileptyków, różne ambulatoria. Ale przede wszystkim troszczy się o rozwój życia duchowego swoich członków, wśród których są i ci konsekrowani zakonnicy, i świeccy, którzy mają specjalne zadania w działalności Zakonu, nawet jeśli są żonaci, mają rodziny, dzieci, poświęcają się dla Zakonu. W innych krajach jest podobnie. Zawsze podstawą jest troska, pomoc chorym, niepełnosprawnym – podkreślił Fra’ Gherardo Hercolani Fava Simonetti – Jeśli chodzi o działalność Zakonu w przyszłości, to zadania są takie same, tylko jeszcze bardziej rozszerzone, mając nadzieję, że będziemy mieli coraz więcej powołań potrzebnych do tej pracy”.

o. Stanisław Tomoń
Biuro Prasowe Jasnej Góry

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda