Wizyta o. Generała w Japonii

Od 20 grudnia do 3 stycznia O. Generał przebywał w Japonii, gdzie uczestniczył w uroczystościach z okazji stulecia powrotu jezuitów do tego kraju, To św. Franciszek Ksawery ustanowił pierwszą misję, kiedy przybył do Kagoshima w dniu 15 sierpnia 1549 roku.

18 października 1908 roku, po dłuższej nieobecności z powodu prześladowań i męczeństwa, trzech jezuitów rozpoczęło drugi okres obecności Towarzystwa w kraju Wschodzącego Słońca. Byli to Ojcowie pochodzący z różnych krajów: Rockliff James, Amerykanin, Joseph Dahlmann, Niemiec oraz Henri Boucher, Belg. Wkrótce dołączył do nich O. Paolo Yachita Tsuchihashi, jedyny japoński jezuita w tym czasie, który został przyjęty do Towarzystwa w Chinach. Pracował w Szanghaju – Zikawei Obserwatorium Astronomicznym.

Nowa misja była odpowiedzią generała na wielokrotnie ponawiane żądanie papieża Pius X, aby jezuici dali początek instytutowi szkolnictwa wyższego w Japonii. W dniu 26 grudnia ks. Nicolás będzie uczestniczył w obchodach rocznicy w Tokio. Podczas jego nieobecności zastępował go będzie O. Valentín Menéndez jako Vicarius ad tempos.

za: www.jezuici.pl