Home WiadomościArchiwum Podstawy komunikatywności jęzka w katechezie

Podstawy komunikatywności jęzka w katechezie

Redakcja

To tytuł książki, jaka ukazała się w minionym roku, a której autorem jest salezjanin, ks. Jerzy Rydzewski, zajmujący się już przed 30 laty badaniami naukowymi nad językiem religii.

Wówczas badania nad językiem religijnym dla katechezy były odbierane jako coś egzotycznego i nikomu niepotrzebnego. Od paru lat problematyka ta stała się bardzo interesująca w Polsce. Część swoich badań nad językiem ks. Rydzewski wydał drukiem w czerwcu 2008. Jest to prawdziwie "biały kruk". Okazuje się, że właśnie obecnie opublikowanie tej pozycji jest bardzo na czasie. Pozycja ta może służyć pomocą dla wykładowców pedagogiki religijnej, katechetyki, dydaktyki i dla piszących nowe podręczniki do nauczania religii. Badania językowe tak szybko nie starzeją się.

Mimo że jest to opracowanie prekursorskie w Polsce i o charakterze interdyscyplinarnym, autor wskazuje w nich drogę do konkretnych rozwiązań i do dalszych poszukiwań. Po zreferowaniu badań nad językiem w dyscyplinach wiedzy, które bezpośrednio tym się zajmują, ks. Rydzewski próbuje ukazać potrójną immanentną logikę języka religijnego (Dreifaltige Logik) i jego własną semantykę, a więc podstawy, na których można dopiero coś budować. W praktyce pedagogicznej rezultaty jego poszukiwań korespondują z osiągnięciami badań nad rozwojem umysłowym dzieci i młodzieży w ontogenezie.

Książkę tę można zamówić w wydawnictwie BUK – Drukarnia "Biały Kruk", w Bibliotece WSD w Białymstoku lub u autora.

za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda