Home WiadomościArchiwum Włocławek: rekolekcje w zakładzie karnym

Włocławek: rekolekcje w zakładzie karnym

Redakcja

W zakładzie karnym we Włocławku, w którym Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani pełni posługę duszpasterską, zostały przeprowadzone trzydniowe rekolekcje adwentowe.

Słowo Boże głosił rekolekcjonista ks. Prałat Stanisław Łada – duszpasterz osób niepełnosprawnych archidiecezji gdańskiej. Rekolekcje w Mielęcińskim więzieniu stanowiły bezpośrednie przygotowanie do sakramentu bierzmowania dla 25 osadzonych, którego dokonał 2 grudnia br. bp Wiesław Alojzy Mering z diecezji włocławskiej. Niezwykłym przeżyciem dla jednego z osadzonych stał się sakrament inicjacji chrześcijańskiej – chrztu świętego – oraz I Komunii świętej i sakramentu bierzmowania.

Uzupełnieniem nauk rekolekcyjnych było świadectwo wygłoszone przez byłego więźnia – Grzegorza Kacprzaka – który przeżył głębokie nawrócenie jeszcze w trakcie odbywania swego 17-letniego wyroku. W duchowym i katechetycznym przygotowaniu osadzonych do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, oraz w przygotowaniu całości rekolekcji i uroczystości, czynny udział mieli ojcowie koordynujący to niecodzienne wydarzenie: o. Damian M. Kosecki i o. Świerad M. Pettke (kapelani), jak również bracia klerycy: o. dk. Michał M. Krysztofowicz, br. Bonifacy M. Jankowiak, br. Tymoteusz M. Górecki i br. Tomasz M. Jaworski.

Stałą pomoc podczas przebiegu uroczystości zapewniło Bractwo Więzienne, którego skład tworzą między innymi klerycy diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, a także osoby świeckie na stałe zaangażowane w posłudze za murami więzienia. O śpiew podczas sprawowanej liturgii zatroszczyła się diakonia muzyczna, przy udziale Ani Ciesielskiej, Asi Antczak, Przemka Kłobukowskiego i o. Szymona M. Korytowskiego.

W roku 1995 Biskup Włocławski Bronisław Dembowski, poprosił Zgromadzenie o podjęcie posługi duszpasterskiej wśród osadzonych w Zakładzie Karnym we Włocławku-Mielęcinie. Pierwszym z Pocieszycieli, który rozpoczął pracę duszpasterską w tym miejscu był o. Świerad M. Pettke mianowany kapelanem Zakładu Karnego.

Więzienie znajdujące się we Włocławku – ma swoją specyfikę, przebywają w nim tymczasowo aresztowani (areszt śledczy) oraz skazani po raz pierwszy i tzw. młodociani przestępcy – do 21 roku życia, w sumie około 1300 skazanych. Praca duszpasterska za murami więzienia realizuje się na dwóch płaszczyznach: pierwsza – religijna, Eucharystia, Katecheza, przygotowanie i udzielanie sakramentów: chrztu, bierzmowania, pokuty.

Dzięki temu, iż kapłani docierają do sumienia więźniów, posługa religijna w zakładzie karnym staje się coraz ważniejszym elementem ich resocjalizacji. Druga – to działalność duszpasterska zmierzająca do resocjalizacji skazanych, w taki sposób, aby na co dzień postępowali zgodnie z normami moralności chrześcijańskiej i krytycznie oceniali swoje dotychczasowe postępowanie, które zaprowadziło ich do więzienia pozbawiając tym samym wewnętrznej i zewnętrznej wolności. Chodzi tu o pomoc człowiekowi zaniedbanemu nie tylko społecznie, ale tym bardziej duchowo, aby odbudować w nim pragnienie człowieczeństwa w pełnym wymiarze życia.

Wśród osadzonych praktykujących życie sakramentalno-religijne, oprócz systematycznego uczestnictwa w Eucharystii, nabożeństw i katechez prowadzonych w kaplicy więziennej, najczęstszą modlitwą jest różaniec. Stąd często brakuje różańców, medalików, krzyżyków, a także książeczek do nabożeństw zawierających podstawowe formuły pacierza, spowiedzi świętej i rachunku sumienia.

W celu zapewnienia tych niezwykle ważnych środków w prowadzeniu życia religijnego – dialogu więźniów z Bogiem, kapelan wraz Bractwem Więziennym kieruje apel do ludzi dobrego serca, z prośbą o dostarczenie modlitewników, Pisma świętego, czasopism i książek o treści religijnej itp. (mogą być używane) do klasztoru Zgromadzenia Braci Pocieszycieli we Włocławku/Michelinie pod
adres: ul. Strzelecka 7, 87-800 Włocławek.

Za okazane serce w imieniu więźniów Zakładu Karnego Mielęcin bardzo dziękujemy.

o. Szymon M. Korytowski CCG (Pocieszyciel z Getsemani)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda