Home WiadomościArchiwum Wybrzeże Kości Słoniowej: Setki ofiar śmiertelnych wokół salezjańskiej placówki misyjnej

Wybrzeże Kości Słoniowej: Setki ofiar śmiertelnych wokół salezjańskiej placówki misyjnej

Redakcja
W dniach 27-29 marca, w dzielnicach otaczających placówkę misyjną pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus doszło do rzezi cywili w wyniku ataku oddziałów wiernych Alassane Ouattarze, prezydentowi uznawanemu przez społeczność międzynarodową. Chociaż różne są szacunki, wszystkie źródła z tego terenu mówią o “setkach ofiar”.

 
Do masakry doszło, ale to tej pory nie znana jest przyczyna tej tragedii. Zgodnie z tym, co podają "Caritas" i czasopismo "Herald Scotland", w walce o miasto Duékoué poniosło śmierć 1000 ofiar. Tylko we wtorek (29 marca), według komunikatu Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, poniosło śmierć 800 osób, zabitych od strzału z pistoletu lub meczetą. W sobotę (2 kwietnia), w formie ceromnii wielowyznaniowej, odbył się pogrzeb tych wielu setek ludzi.

Z kompleksowej rekonstrukcji wydarzeń wynika, że ofiarami, jak się wydaje, byli prawie że w całości ludzie młodzi z grupy etnicznej "Gueré", zwolennicy ustępującego prezydenta, Laurenta Gbagbo. Autorami ataku byłyby Nowe Siły prezydenta Ouattary, składające się w większości z żołnierzy pochodzących z rodzin muzułmańskich Burkina Faso, które opanowują cały kraj.

Przed i po tych aktach przemocy tysiące cywili schroniło się na placówce misyjnej salezjanów. Obecnie przebywają na niej dwaj misjonarze salezjanie, którzy starają się pomóc około 20.000 osób. ONZ pomaga w zaopatrzeniu placówki misyjnej, ale procedury rozeznania potrzeb nie są sprzyjające, ani wystarczające, by zaspokoić wszystkich.

Batalia o przyszłość Wybrzeża Kości Słoniowej rozgrywa się teraz w stolicy, Abidjanie. Obserwatorzy międzynarodowi zapowiadają rychły upadek Gbagbo, ale zanim będzie można ogłosić zwycięzcą Ouattarę, ten musi przejąć kontrolę nad Pałacem Prezydenckim, rezydencją prezydenta i krajową siedzibą radia i telewizji. "Bez kontroli nad tymi trzema strukturami Ouattara nie może jawić się w oczach mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej jako prawowity prezydent kraju" – donosi Agencja "Fides", opierając się źródłach Kościoła lokalnego.

W stolicy brakuje wody i światła. Także TV krajowa, wcześniej wykorzystywana w propagandzie na rzecz Gbagbo, obecnie nie nadaje transmisji. W mieście, zwłaszcza w dzielnicy prezydenckiej, kontynuowane są starcia, podczas gdy prezydent Gbagbo znajduje się w otoczeniu ludzi młodych, używanych jako ludzkie tarcze. Rozwiązanie kryzysu na Wybrzeżu Kości Słoniowej nie wydaje się szybko nastąpić.

ANS – Duékoué

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda