Home WiadomościArchiwum Wybrzeże Kości Słoniowej – Wezwani do ukazania naszej wiary w nadzieję

Wybrzeże Kości Słoniowej – Wezwani do ukazania naszej wiary w nadzieję

Redakcja
0000101206d.png Ciągle niepewna i trudna jest sytuacja polityczna na Wybrzeżu Kości Słoniowej po tym, jak Rada Konstytucyjna odrzuciła wynik wyborów prezydenckich z dnia 28 listopada tego roku. Wspólnota salezjańska jest blisko ludności i ofiaruje jej gościnność w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń.

W sobotę, 4 grudnia, Laurent Gbagbo, ustępujący prezydent, został zaprzysiężony na kolejną kadencję. Dzień wcześniej Rada Konstytucyjna anulowała rezultaty 9 okręgów wyborczych na północy – obszaru kontrolowanego przez rebeliantów “Nowych Sił” – ogłoszając Gbagbo zwycięzcą, przypisując mu 51,45%  głosów. Tą decyzją Rada Konstytucyjna zniwelowała wyniki Komisji Wyborczej, która w piątek, 2 grudnia, ogłosiła zwycięzcą drugiej tury Alassane Ouattarę.

ONUCI (Misja ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej) odrzuciła tę decyzję Rady Konstytucjonalnej stwierdzając, że pomimo pewnych nieprawidłowości, wybory na północy kraju odbyły się w sposób właściwy. ONZ, Unia Europejska i Stany Zjednoczone uznali zwycięstwo Ouattary i zażądały od Gbagbo, by przyjął wyniki Komisji Wyborczej. Obecnie Ouattara jest popierany przez tzw. “Nowe Siły” i ich przywódcę Guillaume Soro, który pełni urząd premiera na bazie porozumienia pokojowego z 2007 r. Jakkolwiek także on ogłosił się, w dniu wczorajszym, prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej.

Wspólnota salezjańska w tym kraju uspakaja i informuje, że sytuacja w dalszym ciągu jest niepewna i niejasna. “Prawdopodobnie wszystko będzie wracać do normalności, począwszy od dnia dzisiejszego, kiedy wszyscy powrócą do swojej pracy i powtórnie zostaną otwarte szkoły, sklepy i urzędy. Ale wiele głosów krąży w tym czasie kryzysu, tak więc nie ma wiarygodnych informacji” – stwierdza ks. César Fernandez, Sekretarz inspektorialny Wizytatorii Afryki Zachodniej Frankofońskiej (AFO).

Jakkolwiek obszar w pobliżu siedziby Wizytatorii, w jednej z dzielnic sprzyjających Ouattarze, jest w stanie gotowości i napięcia. “Co 50 metrów znajdują się płonące koła. Cegły, stoły, worki ze śmieciami, kije – wszystko to jest wykorzystane do urządzenia barykad na drodze, które jednak nie są w stanie zapobiec przejazdowi samochodów wojskowych”.

Parafia w Duékoué, na zachodzie kraju, przyjęła setkę osób. W jej pobliżu doszło do licznych starć, są także ofiary. Ośrodki salezjańskie zostały zamknięte, a wspólnota nie może robić nic innego, jak tylko oczekiwać z nadzieją.
 
“Jak na razie, sytuacja jest spokojna. Ludność pozostaje w swoich domach, a nasze podwórze jest pełne dzieci i młodzieży. Przynajmniej nie ma wielkiej przemocy, chociaż niesprawiedliwość jest obszarem bardziej na nią podatnym” – kończy ks. Fernandez.

Z Rzymu ks. Faustino García Peńa, przełożony Wizytatorii, gdzie znajduje się z racji kursu formacji dla inspektorów, wysłał telegram do dyrektorów placówek na Wybrzeżu Kości Słoniowej.  “Wyznaję, że jestem zatroskany i zaniepokojony tym, co wydarzy się na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Módlcie się wszyscy w najbliższych dniach za Wybrzeże Kości Słoniowej i nasze wspólnoty. Jesteśmy w Okresie Adwentu, czasu nadziei. I w tych chwilach próby, jako chrześcijanie, jesteśmy wezwani do ukazania naszej wiary w nadzieję. Proście Pana i Dziewicę Niepokalaną o siły, mądrość i odwagę dla naszych współbraci z Wybrzeża Kości Słoniowej i Wybrzeża Kości Słoniowej w ogóle w tym trudnym momencie”.

Opublikowano 06/12/2010

Za: www.salezjanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda