Home WiadomościArchiwum X Jarmark Cysterski w Pelplinie

X Jarmark Cysterski w Pelplinie

Redakcja
X Jarmark Cysterski oraz międzynarodowa konferencja z okazji XX-lecia szlaku cysterskiego w Europie odbędą się 18 i 19 września w Pelplinie. Przez miasto przejdzie m.in. średniowieczny orszak rycerski, zabrzmi muzyka dawna, odbędą się degustacje cysterskiej kuchni.

 
Odbywający się już po raz dziesiąty Jarmark Cysterski w Pelplinie, który ma przypominać o historii, tradycjach i kulturze funkcjonującego tu przez ponad 600 lat dawnego opactwa cysterskiego, organizowany jest zawsze w trzeci weekend września. Nawiązuje do dawnych jarmarków miejskich organizowanych z okazji świąt patronalnych.

Podczas imprezy na placu przed Collegium Marianum (skrzydło klasztoru) odbędzie się spektakl z dziejów dawnego opactwa cysterskiego, prezentowany przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego oraz potyczki rycerzy z bractw przybyłych z terenu całej Polski. Zostanie też rozegrany rycerski turniej bojowy pieszy i konny oraz średniowieczne "igrce" i turnieje sprawnościowe dla publiczności

W bazylice katedralnej i na wirydarzu rozbrzmiewać będą dźwięki średniowiecznej muzyki w ramach IV Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej, a w krużgankach ożyje pelplińskie skryptorium, gdzie będzie można się uczyć pisania piórem i atramentem. Piękno architektury sakralnej zostanie pokazane w ramach wystawy „Historyczne klasztory w krajobrazie Polski", a przed dawnym klasztorem smakować będzie można jabłkowe smakowitości na pikniku „Cysterskie złoto". Dzieci poszukiwać będą zaginionej „Złotej Księgi" cystersów a dorośli rozgrywać partie „petanque" – cysterskiej gry w kule

Jak zwykle przez miasto przemaszeruje z muzyką historyczny orszak Księcia Mestwina, a przed miejscowym magistratem nastąpi przekazanie kluczy do miasta organizatorom dwudniowego cysterskiego święta. Rzemieślnicy prezentować i sprzedawać będą swoje wytwory, będzie też degustacja staropolskiego jadła i napitku.

Na zakończenie Jarmarku w niedzielny wieczór 19 września nastąpi inscenizacja przybycia rzeką Wierzycą do dawnego opactwa pelplińskiego Króla Jana III Sobieskiego z żoną Marysieńką i świtą (według kronik wydarzenie to miało miejsce w Boże Ciało 16 czerwca 1677 roku). Odbędzie się też prezentacja husarii oraz najazd na obóz janczarów.

Jarmarkowi cysterskiemu w Pelplinie towarzyszą konferencje, w tym roku z okazji XX-lecia powołania przez Radę Europy turystycznego szlaku śladami dziedzictwa cysterskiego. Zaproszeni zostali na nią goście związani z powstaniem Szlaku Cysterskiego w Polsce i Europie, organizatorzy turystyki kulturowej „Cysterskiego traktu" oraz przedstawiciele polskich podmiotów zajmujących się organizacją i promocją Szlaku Cysterskiego.

 
Źródło: www.ekai.pl
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda