Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Napaść na Polskę od wschodu – sowieci weszli!

Jasna Góra: Napaść na Polskę od wschodu – sowieci weszli!

Redakcja
17 września – mija 71. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. W intencji poległych, zmarłych i zamordowanych została odprawiona Msza św. na Jasnej Górze. Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. 

 
Zebranych powitał ks. prał. Franciszek Dylus, kapelan Sybiraków Okręgu Częstochowskiego. „W dniu dzisiejszym przywołujemy na pamięć rocznicę wybuchu II wojny światowej, która znaczy się dwudatą: 1 września i 17 września, wszak dwóch było agresorów, dwie potworne ideologie, dwie agresje, z zachodu i wschodu – mówił ks. Dylus – Chcemy w tym dniu wznieść wielką modlitwę, najpierw modlitwę przebłagania, że straszni ludzie przywołali piekło na ziemię na pięć i więcej lat, chcemy przeprosić za ten potworny grzech, zanieść wielką modlitwę prosząc o miłosierdzie Boże dla wszystkich, którzy zapłacili ceną życia, cierpienia, ofiary, za ten potworny dramat, biorąc udział, jak mówił sługa Boży Jan Paweł II w ‘Golgocie naszych czasów', w sposób szczególny jednak w Golgocie Wschodu polskiego narodu. Chcemy złożyć na Ołtarzu Ojczyzny, przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej całą ofiarę cierpienia, krzyża, wyniszczenia, pracy, przegranej młodości i dzieciństwa wszystkich Sybiraków".

W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, że Związek Sowiecki 17 września wbił nóż w plecy cierpiącej Polski. „Każdego roku bardzo uroczyście, w wielkiej liczbie obchodzimy w naszej archidiecezji wybuch drugiej wojny światowej – podkreślił kaznodzieja – Ale 17 września stała się ta druga tragedia, od wschodu znowuż napad bardzo bolesny dla Polaków, ukrywany tak jak Katyń, zamazywany, zresztą Katyń jak najbardziej był związany z tą tragedią, dalszy ciąg jak gdyby tego, co było 17 września, dopełniło się w zbrodni katyńskiej".

„Trzeba wspominać takie daty, nie dla pomsty, nie dla odwetu, nie! To jest nieczłowiecze, niechrześcijańskie, nie bylibyśmy Chrystusowi, gdybyśmy nie umieli przebaczać, gdybyśmy nie wyciągali rąk do zgody – mówił metropolita częstochowski i zaznaczył – Absolutnie nie jest to odwetowa uroczystość w tym świętym miejscu, ale wspomnieniowa".

Po Mszy św. nastąpił przemarsz orkiestry, pocztów sztandarowych i uczestników pod Pomnik Golgoty Wschodu. Na początek został odśpiewany Hymn Państwowy. Zebranych powitał mjr Cezary Kubiak. Odczytano Apel Pamięci i złożono wiązanki pod pomnikiem. Na zakończenie zabrzmiał Hymn Sybiraków.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele środowisk kombatanckich Częstochowy, ich rodziny, mieszkańcy miasta, a także młodzież częstochowskich szkół. Wystawiono poczty sztandarowe związków kombatanckich i szkół. Oprawę muzyczna przygotowała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka.

Organizatorem uroczystości był Związek Sybiraków w Częstochowie i Urząd Miasta Częstochowy.

We wrześniu 1939 roku Rzeczpospolita Polska została zaatakowana przez dwóch, współpracujących ze sobą agresorów – Niemcy hitlerowskie i Związek Sowiecki. Współpracę tę nakreślono w tajnych protokołach paktu z 23 sierpnia 1939 roku, podpisanego przez ministrów spraw zagranicznych Ribbentropa i Mołotowa. 1 września doszło do agresji niemieckiej. 17 września, gdy broniła się jeszcze Warszawa, gdy wojska polskie zbierały siły do dalszych walk koncentrując się na terenach wschodnich, bez uprzedzenia i bez formalnego wypowiedzenia wojny nastąpiła inwazja sowiecka. Formalnie tłumaczono ją jako ochronę ludności białoruskiej, ukraińskiej i rosyjskiej zamieszkałej na kresach Rzeczpospolitej. Faktyczny cel ujawniały rozkazy dowódców Czerwonej Armii: „bronią, widłami, kosami i siekierami bij swoich odwiecznych wrogów – polskich panów".

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda