Home WiadomościArchiwum XX Zebranie Generalne Pallotynów rozpoczęte

XX Zebranie Generalne Pallotynów rozpoczęte

Redakcja
20 września w domu rekolekcyjnym  Casa Divin Maestro  na Wzgórzach Albańskich w miejscowości Ariccia, w pobliżu Rzymu rozpoczęło się XX Zebranie Generalne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni). Jego głównym celem jest wytyczenie zadań na najbliższe sześć lat. Warto wspomnieć, że w tym okresie w 2013 roku przypada złoty jubileusz kanonizacji założyciela zgromadzenia św. Wincentego Pallottiego.

 
W porządku obrad znajduje się także wybór nowego Zarządu Generalnego.

Wszelkie Zebrania Generalne różnych zgromadzeń religijnych są ważnym wydarzeniem w ich historii, wydarzeniem, które winno udzielić mocnego impulsu do dalszego kroczenia naprzód. Winno się stać jakby nowym początkiem. W związku z tym Zarząd Generalnym zaproponował jako motto zdanie zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana  Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam  (J 20,21). Natomiast zaproponowany temat centralny brzmi:  Ożywiać wiarę i rozpalać miłość. Apostołowie Chrystusa w świecie, który się zmienia .  Ożywiać wiarę i rozpalać miłość    to pragnienie było dla Założyciela Pallotynów źródłem, motorem i celem jego duchowości, jego wizji Kościoła i wszystkich jego inicjatyw apostolskich. Św. Wincenty Pallotti pragnął odpowiedzieć na oczekiwania ówczesnego czasu, używając środków, jakie miał do dyspozycji.

Zebranie Generalne jest najwyższą władzą w Stowarzyszeniu i w jego obradach bierze udział 63 księży i braci reprezentujących niemal 2400 pallotynów pracujących na wszystkich kontynentach. Obradom przewodniczy obecny przełożony generalny ks. Friedrich Kretz. Jego poprzednik, bp Seamus Freeman, będzie uczestniczył w Zebraniu w dniach poświeconych rozwojowi Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego jako oryginalnego Dzieła Pallottiego.

Na rozpoczęcie Zebrania zostanie  przeprowadzony dzień skupienia poprowadzony przez pallotyna, ks. abpa Henryka Hosera.

Polscy pallotyni reprezentowani są przez 18 członków Stowarzyszenia pracujących w dwóch polskich prowincjach, na Słowacji, Ukrainie, Francji, Rwandzie i w Brazylii.

Zebranie potrwa do 15 października. Jego pracę przebiegają w pięciu oficjalnych językach Stowarzyszenia: włoskim, angielskim, niemieckim, polskim i portugalskim. Najmłodszy uczestnik Zebrania ma 35 lat, a najstarszy 75, średnia wieku uczestników Zebrania wynosi 51 lat. Prace Zebrania można obserwować na stronie internetowej http://www.sac.info/2010 .

Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego jest międzynarodową wspólnotą księży i braci, założoną przez rzymskiego księdza św. Wincentego Pallottiego (1795-1850). Od nazwiska Założyciela pochodzi popularna nazwa: księża i bracia pallotyni. Oficjalna nazwa brzmi w języku łacińskim Societas Apostolatus Catholici. Pierwsze litery łacińskiej nazwy tworzą skrót SAC, używany przy nazwiskach pallotynów.

Stowarzyszenie zostało założone w Rzymie 1835 r. W chwili obecnej do Stowarzyszenia należy niemal 2400 pallotynów na całym świecie. Członkowie Stowarzyszenia żyją w ponad 300 lokalnych wspólnotach, które są rozsiane na wszystkich kontynentach w ponad 40 krajach. Pod względem liczebności pallotyni znajdują się na 17 miejscu pośród wszystkich męskich zgromadzeń zakonnych w Kościele. Księża i bracia Stowarzyszenia pochodzą z ponad 40 narodowości. Do Stowarzyszenia należą księża i bracia, którzy na całe życie składają przyrzeczenia czystości, ubóstwa, posłuszeństwa, wytrwania, wspólnoty dóbr i ducha służby.

Hasłem Stowarzyszenia są słowa św. Pawła Apostoła  Miłość Chrystusa przynagla nas . Patronką Stowarzyszenia jest Maryja, Królowa Apostołów.

ks. Artur Karbowy SAC

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda